نخست وزیر پاکستان اسامه بن لادن را «شهید» خواند

Anjum Naveed
Anjum Naveed Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن تا کنون بارها پاکستان را به دلیل پناه دادن به اعضای طالبان افغانستان همچنین شبکه حقانی سرزنش کرده است. حتی مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا ادعا کرده بود که شبکه حقانی توسط آژانس اطلاعات پاکستان اداره می‌شود.

آگهی

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان روز پنج‌شنبه گفت که آمریکا اسامه بن لادن، رهبر القاعده و آمر حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی را به «شهادت» رسانده است.

او در جریان سخنرانی خود در پارلمان کشورش، ضمن انتقاد از سیاست خارجی دولت پیشین پاکستان اعلام کرد که همکاری اسلام‌آباد با واشنگتن در جنگ علیه تروریسم اشتباه بوده است.

او همچنین موضع گیری‌های واشنگتن علیه پاکستان از جمله مقصر دانستن اسلام‌آباد در ناکامی‌های آمریکا در افغانستان را توهین به این کشور دانست.

او از اینکه آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی اسلام‌آباد را در جریان عملیات خود برای یورش شبانه به مخفیگاه بن لادن نگذاشت، به‌شدت انتقاد کرد.

در جریان این عملیات که در ۲ مه توسط نیروهای ویژه ضد تروریستی نیروی دریایی آمریکا انجام شد، اسامه بن لادن و تعدادی از همراهان او در مخفیگاهش در ابیت‌ آباد پاکستان کشته شدند.

عمران خان گفت: «ما در نبرد با تروریسم در کنار آمریکا بودیم، اما آنها به اینجا آمدند و او را کشتند، او را به شهادت رساندند... آمریکایی‌ها در مقابل ما از زبان توهین آمیزی استفاده کردند، به ما درباره عملیاتشان اطلاعی ندادند، آنهم با وجود این واقعیت که ما ۷۰ هزار نفر را در جنگ علیه تروریسم از دست داده‌ایم.»

واشنگتن تا کنون بارها پاکستان را به دلیل پناه دادن به اعضای طالبان افغانستان همچنین شبکه حقانی سرزنش کرده است. حتی مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا ادعا کرده بود که شبکه حقانی توسط آژانس اطلاعات پاکستان اداره می‌شود.

عمران خان ادامه داد: «ما از آمریکایی‌ها در نبرد با تروریسم حمایت کردیم اما در پاسخ رفتارهای توهین آمیز آنها را دیدیم. آنها ما را مسئول هر شکستی در افغانستان می‌دانند و آشکارا ما را مسئول می‌خوانند؛ زیرا نتوانسته‌اند در افغانستان موفق شوند.»

پاکستان، عربستان و امارات عربی متحده تنها کشورهایی در جهان بودند که حکومت طالبان در افغانستان را به رسمیت شناختند.

در این نشست پارلمان، خواجه محمد آصف، یکی از نمایندگان مخالف عمران خان از او به دلیل استفاده از کلمه «شهادت» برای مرگ اسامه بن لادن به‌شدت انتقاد کرد. خواجه محمد آصف تاکید کرد که این اسامه بن لادن بود که تروریسم را به پاکستان آورد.

او گفت: «جای شگفتی است که بن لادن کشور من را نابود کرد اما اکنون خان او را شهید می‌نامد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل سرشناس پاکستان در داخل دادگاه عالی پیشاور به ضرب گلوله کشته شد

ظریف برای دیدار با سران پاکستان وارد اسلام‌آباد شد

ابتکار پاکستان برای کاهش سطح بیکاری‌ها در دوران شیوع کرونا