Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پروفسور فرانسوی : اوج کرونا را پشت سر گذاشتیم اما احتمال بازگشت موج دوم هست

پروفسور فرانسوی : اوج کرونا را پشت سر گذاشتیم اما احتمال بازگشت موج دوم هست
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در مورد آن دسته از بیماری‌های عفونی که در زمستان کشف می‌شوند، همیشه گمان بر این بوده که این بیماری‌ها با سرما ارتباطی دارد. این درست نیست زیرا نمونه همان بیماری‌ها مانند آنفولانزا در آفریقا در اوج تابستان هم وجود دارد.»

آگهی

دیدیه رائولت، پزشک متخصص بیماری‌های عفونی که از ابتدای شیوع کرونا نامش بر سر زبان‌ها افتاد، بار دیگر خبرساز شد.

پروفسور رائولت که روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن (۴ تیر) به دعوت کمیسیون پژوهش‌های مجلس ملی فرانسه در نشست این کمیسیون در پاریس شرکت کرده بود، روز پنج‌شنبه برای یک مصاحبه زنده با شبکه خبری ب‌اف‌ام، در تلویزیون حاضر شد. رائولت در ابتدای سخنان خود گفت که کرونا در فرانسه از نقطه اوج خود گذشته و در حال فروکش کردن است. وی پیش از این هم گفته بود که نمودار شیوع کرونا مانند آنفلوانزا و دیگر بیماری‌های همه‌گیر، به شکل ناقوسی است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

این دانشمند فرانسوی گفت احتمال بازگشت موج دیگری از کرونا وجود دارد، اما در هر صورت شیوع همه این موج‌های بیماری به شکل نمودار ناقوسی خواهد بود. وی با اشاره به این که بیماری کرونا «فصلی» است، تأکید کرد که تعریف فصل برای بیماری همه‌گیر در اروپا با جاهای دیگر نباید اشتباه گرفته شود و افزود در حالی که ویروس کرونا در فرانسه در فصل بهار گسترش و سپس کاهش یافت، چنین ویروسی در آفریقا در اوج فصل گرما هم یکه‌تازی می‌کند.

وی درباره فصلی بودن ویروس کرونا و از بین رفتن آن در فصل گرما تأکید کرد: «این یک توهم اروپایی است. در مورد آن دسته از بیماری‌های عفونی که در زمستان کشف می‌شوند، همیشه گمان بر این بوده که این بیماری‌ها با سرما ارتباطی دارد. این درست نیست زیرا نمونه همان بیماری‌ها مانند آنفولانزا در آفریقا در اوج تابستان هم وجود دارد. این مشاهده محدود اروپاییان در نیمکره شمالی است.»

رائولت افزود: «شما هرگز نخواهید دانست شیوع کرونا به چه شکلی به طول خواهد انجامید. اما این گونه بیماری‌ها، حتی بدترین‌شان همیشه متوقف می‌شوند. شکل آنها بسته به میکروب‌های مختلف متغیر است. رفتار این شکل به خصوص یعنی کرونا، شبیه تمام عفونت‌های فصلی از جمله آنفلوآنزاست.»

رائولت که پیش از این گفته بود که ویروس کرونا تا آخر فصل بهار از بین می‌رود، روز پنج‌شنبه در تلویزیون گفت که پیش‌بینی دقیق وضعیت کرونا ممکن نیست. او با تأکید بر این که تصمیم‌گیری برای قرنطینه یک موضوع «سیاسی» است، گفت که جامعه در حال حاضر باید زندگی و فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.

در بخشی از برنامه، ژان ‌ژاک بوردن، خبرنگار و مجری معروف فرانسوی یادآوری کرد برخی بیماران کرونایی که در آغاز شیوع کووید ۱۹ به توصیه پزشکان در خانه مانده بودند جان خود را از دست دادند. وی از مهمان برنامه پرسید که آیا پزشکان در مرگ بیماران مقصر نیستند. وی همچنین پرسش تند دیگری در مورد شرکت‌های دارویی که پزشکان را «می‌خرند» مطرح کرد.

پروفسور با شنیدن این پرسش‌ها برآشفت و تهدید کرد که محل مصاحبه را ترک می‌کند. او رو به خبرنگار تلویزیون پرسید: «شما اصلا می‌دانید درمان بیمار یعنی چه؟ اصلا تا به حال بیماری را درمان کرده‌اید؟» و از خبرنگار خواست تا از او پرسش‌های «منطقی» بکند. بوردن نیز در پاسخ گفت: «شما خبرنگار نیستید که بگویید خبر منطقی کدام است.»

در حالی که رائولت با عصبانیت از جای خود برخاسته و آماده رفتن بود، تنش بالاخره فروکش کرد. بگومگو لحظاتی بیشتر نپایید و دو نفر باز هم مصاحبه را ادامه دادند.

دیده رائولت که پژوهشگر موسسه بیمارستانی‌-دانشگاهی مدیترانه در شهر جنوبی مارسی است، در سال‌های پیش در مرکز پژوهشی خود برای چند بیماری عفونی دارو و واکسن ساخته است. او در اوایل شیوع کرونا، با اعلام یک داروی ترکیبی با هیدروکسی کلروکین به عنوان بهترین درمان کوید ۱۹، در فضای علمی و کل جامعه فرانسه خبرساز شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران؛ پویش «من ماسک می‌زنم» آغاز بکار کرد

پزشک جنجالی فرانسوی: ویروس کرونا تا پایان بهار از بین می رود

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟