Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

القاعده کشته شدن رهبر این گروه در شمال آفریقا را تایید کرد

القاعده کشته شدن رهبر این گروه در شمال آفریقا را تایید کرد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا می‌گوید که در جریان عملیات نظامی ارتش فرانسه، از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی کرده است.

آگهی

سازمان القاعده کشته شدن عبدالمالک دروکدال، رهبر این گروه تروریستی در شمال آفریقا به دست کماندوهای فرانسوی را تایید کرد.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) اعلان کرد «عبدالاله احمد» از رهبران القاعده در یک پیام صوتی که روز پنجشنبه در تارنمای «موسسه اندلس» منتشر شد، خبر کشته شدن دروکدال به دست نیروهای ویژه فرانسوی در مالی را تایید کرده و در عین حال گفته است که این گروه به نبرد با نیروهای خارجی در منطقه ادامه می‌دهد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

فرانسه پیش‌تر این خبر را اعلام کرده بود. حدود دو هفته پیش فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه از کشته شدن یکی از رهبران گروه تروریستی القاعده در شمال مالی و در نزدیکی مرز این کشور با الجزایر خبر داده بود. پارلی گفت: «عبدالمالک دروکدال رهبر گروه تروریستی القاعده در سرزمین مغرب اسلامی در عملیات نظامی در شمال مالی کشته شده است.» وزیر دفاع فرانسه همچنین کشته شدن دروکدال را «یک موفقیت بزرگ» خواند که به گفته او «برای صلح و ثبات در منطقه ضروری بوده است».

آمریکا می‌گوید که در جریان عملیات نظامی ارتش فرانسه، از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی کرده است.

حملات علیه غربی‌ها

شاخه «القاعده در مغرب اسلامی» که با توجه به حروف اول کلماتش به اختصار «اقما» ( AQIM) خوانده می‌شود، ابتدا در اواخر دهه ۱۹۹۰ توسط اسلامگرایان تندرو در الجزایر پدید آمد. سپس رهبران این گروه در سال ۲۰۰۷ با شبکه القاعده اسامه بن لادن بیعت کردند.

این گروه حملات بی‌شماری را علیه سربازان و غیرنظامیان در سراسر ساحل انجام داده که از آن جمله می‌توان به حمله سال ۲۰۱۶ به یک هتل و رستوران در بورکینافاسو اشاره کرد که به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر عمدتاً از غربی‌ها منجر شد. مهر سال گذشته نیز در یک یورش به نظامیان مالی ۲۵ تن از آنها به قتل رسیدند که مسؤولیت آن حمله را همین گروه افراطی برعهده گرفت.

منابع نظامی فرانسه می‌گویند كه مرگ دروكدال كه زمانی دشمن شماره یك الجزایر قلمداد می‌شد، می‌تواند سازمان القاعده مغرب را به هم ریخته و دچار آشفتگی كند.

فرانسه بیش از ۵ هزار سرباز در مالی دارد در تلاش است با کمک نیروهای محلی، گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در این منطقه را نابود کند. وظیفه نیروهای فرانسوی نبرد با گروه‌های جهادی در منطقه است که در گستره بزرگی از بورکینافاسو گرفته تا چاد، مالی، موریتانی و نیجر فعالیت دارند. مرزهای این کشورها غالبا نا امن است و مواد مخدر و اسلحه به صورت غیر قانونی در آن قاچاق می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شمال مالی در سال ۲۰۱۲ میلادی به طور موقت به دست شبه‌نظامیان افراطی افتاد که عمدتاً جدایی‌طلب هستند. تنها با کمک فرانسه بود که مالی توانست این افراد وابسته به القاعده را به عقب براند. فرانسه می‌گوید نیروهای خود را به درخواست دولت مالی برای کمک به ریشه‌کن کردن تروریست‌ها به این کشور فرستاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بلندپایه ترین» مقام القاعده در افغانستان کشته شد

یک شبکه رسانه‌ای منتسب به داعش در اسپانیا متلاشی شد

انتقال دو هزار متهم به بزرگترین زندان آمریکای لاتین؛ سرکوب «باندهای جنایتکار» السالوادور ادامه دارد