Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران، اسرائیل، عربستان و ترکیه؛ رقبای منطقه‌ای همزمان دچار موج دوم کرونا شدند

Supporters of Prime Minister Benjamin Netanyahu wear a masks, Israel
Supporters of Prime Minister Benjamin Netanyahu wear a masks, Israel Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از تجربه کاهش چشم‌گیر تعداد ابتلای جدید روزانه به بیماری کووید-۱۹ در ماه‌های آوریل و مه، چهار کشوری که سال‌ها رقبای سیاسی و اقتصادی هم بوده‌اند، این بار همزمان گرفتار وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا شده‌اند.

آگهی

پس از تجربه کاهش چشم‌گیر تعداد ابتلای جدید روزانه به بیماری کووید-۱۹ در ماه‌های آوریل و مه، چهار کشوری که سال‌ها رقبای سیاسی و اقتصادی هم بوده‌اند، این بار همزمان گرفتار وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا شده‌اند.

در حالی ایران، عربستان، اسرائیل و ترکیه تصور می‌کردند که شیوع ویروس کرونا را متوقف کرده‌اند، گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که هر چهار کشور بار دیگر با روند صعودی شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ مواجه شده‌اند.

بر همین اساس، بار دیگر زمزمه احتمال افزایش محدودیت‌های عمومی در این کشورها به گوش می‌رسد.

ایران

ایران فراتر از خاورمیانه، از جمله نخستین کشورهایی در جهان بود که با شیوع گسترده بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ مواجه شد. شمار سرایت روزانه ویروس کرونا در اواخر ماه مارس گذشته به بیش از ۳ هزار نفر رسید ولی تنها یک ماه بعد این تعداد به کمتر از هزار مورد رسید. اما پس از اقدام دولت برای بازگشایی مرحله‌ای اماکن مذهبی، مغازه‌ها و رستوران‌ها و آزادسازی دوباره سفر داخلی، شیوع ویروس کرونا از هفته پایانی ماه مه بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت.

مطابق اعلام وزارت بهداشت ایران تاکنون مجموع شمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در ایران به بیش از ۱۹۷ هزار نفر رسیده است که از میان آنها افزون بر ۹ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. ایران در منطقه خاورمیانه بالاترین میزان شیوع ویروس کرونا را تجربه کرده است.

طی ۱۰ روز گذشته و برای نخستین بار در دو ماه تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایران بار دیگر به بالای ۱۰۰ نفر رسیده است و طی چهار روز گذشته شمار جانباختگان ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور سه رقمی بوده است.

همچنین شمار روزانه مبتلایان در ۱۰ روز گذشته طی ۷ روز صعودی بوده است.

عربستان سعودی

عربستان سعودی از هفته پایانی ماه آوریل گذشته درگیر شیوع ویروس کرونا شد. حکومت این کشور با وضع قوانین سخت‌گیرانه، مردم شهرهای بزرگ این کشور را قرنطینه کرد و با تعطیلی بسیاری از کسب و کارهای غیرضروری موفق شد شمار روزانه مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ را در روزهای پایای ماه مه به کمتر از هزار و ۶۰۰ مورد کاهش دهد.

اما از ششم ژوئن گذشته تعداد بیماران جدید ثبت شده از دوره موج اول شیوع ویروس کرونا فراتر رفته است. در حالی که اوج شیوه روزانه این بیماری در ماه مه ۲ هزارو ۸۴۰ مورد بوده از ۱۲ روز پیش این تعداد به روزانه بیش از ۳ هزار مورد رسیده است. در ۱۰ روز گذشته طی ۷ روز شمار روزانه مبتلایان در عربستان سعودی بوده است.

همچنین تعداد مرگ و میر روزانه مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در این کشور از آغاز ژوئن به بیش از ۳۰ نفر رسیده که در دوره موج نخست شیوع ویروس کرونا بی‌سابقه بود و حداکثر به روزانه ۱۵ نفر رسیده بود.

تاکنون بیش از ۱۴۱ هزار نفر در این کشور به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از هزار نفر آنها جان باخته‌اند.

ترکیه

از زمان برداشته شدن محدودیت‌ها در اوایل ماه ژوئن ، تعداد جدیدی از بیماری کروناویروس در ترکیه در حال افزایش است البته به سرعت ایران و عربستان سعودی.

موج اول شیوع ویروس کرونا در ترکیه طی ماه آوریل به اوج خود رسید؛ به طوری ۱۱ آوریل گذشته شمار مبتلایان روزانه به بیماری کووید-۱۹ در این کشور از ۵ هزار نفر فراتر رفت. در پی اجرای سیاست قرنطینه عمومی در ترکیه این تعداد با شروع هفته سوم ماه مه به کمتر از هزار نفر رسید. همچنین تعداد مرگ و میر روزانه ناشی از سرایت ویروس کرونا نیز از اوج ۱۲۷ نفری تا ۲۳ نفر در شروع هفته سوم ماه مه کاهش یافت.

دولت ترکیه از ابتدای ژوئن، محدودیت سفر در ۱۵ استان این کشور را برداشت و رستوران‌ها، مراکز خرید و سالن‌های ورزشی نیز همگی بازگشایی شدند. در نتیجه این اقدام شمار ابتلای روزانه به این بیماری در ۱۰ روز گذشته طی ۷ روز صعودی بوده و در ۱۶ ژوئن به آستانه هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است.

با این حال تعداد جانباختگان روزانه به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ترکیه همچنان پایین است و در در مجموع به روند نزولی خود که از هفته سوم آوریل آغاز شده ادامه می‌دهد.

تاکنون بیش از ۱۸۲ هزار نفر در ترکیه به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. این بیماری در مجموع جان افزون بر چهار هزار و ۸۰۰ نفر را در ترکیه گرفته است.

اسرائیل

شیوع ویروس کرونا در ابتدای ماه آوریل در اسرائیل اوج گرفت؛ به طوری که روز دوم این ماه، رکورد شمار مبتلایان روزانه به بیماری کووید-۱۹ با ثبت ۷۶۵ مورد جدید شکسته شد. ولی شیوع بیماری در هفته سوم ماه مه تقریبا متوقف شد چنان که در روز ۲۲ مه تنها ۷ مورد ابتلای جدید گزارش شد. همزمان تعداد مرگ و میر روزانه بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به صفر رسید.

بدین ترتیب دولت اجرای سیاست قرنطینه را که از ۲۰ آوریل آغاز کرده بود از نیمه دوم ماه مه متوقف کرد و اقدام به بازگشایی کلیه اماکن عمومی، مدارس، بارها، رستوران‌ها و هتل‌ها کرد.

آگهی

اما با شروع ماه ژوئن تعداد مبتلایان جدید به بیماری کووید-۱۹ بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. طی ۱۰ روز گذشته در ۷ روز شمار بیماران جدید صعودی بوده و این تعداد روز چهارشنبه به ۲۸۸ نفر رسیده که بالاترین تعداد در دو ماه گذشته به شمار می‌رود. البته در اسرائیل نیز همچون ترکیه هنوز تعداد مرگ و میر روزانه ناشی از سرایت ویروس کرونا سیر صعودی ملموسی به خود نگرفته است.

در اسرائیل تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از میان آنها جدود ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیق جدید دانشمندان فرضیه فصلی بودن شیوع ویروس کرونا را تقویت کرد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

توافق هسته‌ای آمریکا و عربستان: دو کشور چه سودی از این کار می‌برند؟