Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش کاربران توئیتر به توئیت خبرنگار محیط زیست: «حال همه ما خوب است اما تو باور نکن»

واکنش کاربراین توئیتر به توئیت یک خبرنگار
واکنش کاربراین توئیتر به توئیت یک خبرنگار Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکثر توئیتری‌ها بر خلاف داوری همیشگی به‌جای حمله به صاحب توئیت آن را نشانه‌ای از فشار بر خبرنگاران و خفقان در کشور ارزیابی و از این خبرنگار حمایت کردند.

آگهی

توئیت یک خبرنگار حوزه محیط زیست در ایران با واکنشی متفاوت از سوی کاربران این شبکه اجتماعی روبرو شد و اکثر توئیتری‌ها بر خلاف داوری همیشگی بجای حمله به صاحب توئیت آن را نشانه‌ای از فشار بر خبرنگاران و خفقان در کشور ارزیابی و از این خبرنگار حمایت کردند.

ماجرای توئیت مژگان جمشیدی چه بود؟

مژگان جمشیدی، خبرنگار متخصص در حوزه محیط زیست که از زمان بازداشت فعالان محیط‌ زیستی تا صدور رای سنگین زندان در حمایت از آنان مطالب زیادی را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده بود، در روزهای آغازین هفته جاری با انتشار یک توئیت اعلام کرد که به رای دادگاه احترام می‌گذارد و قصد ایجاد شائبه در آن را ندارد.

خانم جمشیدی در حساب توئیتری خود نوشت: «چون در این کشور زندگی میکنم تابع قانونم، اگر بعد از صدور رای دادگاه محیط زیستی‌ها در آبان ۹۸؛ توییت یا ریتوییتی داشتم که شائبه عدم احترام به رای دادگاه را ایجاد کرده؛ اصلاح می‌کنم که به رای دادگاه احترام میگذارم.»

۹ فعال محیط زیستی ایران در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ دستگیر شدند، مرگ «مشکوک» کاووس سید امامی در زندان، بازداشت بدون دادگاه و طولانی‌مدت این افراد و صدور احکام حبس سنگین برای آنان که در طول مدت بازداشت با اتهام‌های مختلفی نظیر جاسوسی و ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه روبرو شدند، واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

علاوه بر نهادهای حقوق بشری، سال گذشته پس از یک سال بازداشت همزمان با برگزاری دادگاه‌ این فعالان محیط زیست، لئوناردو دی‌کاپریو، بازیگر شناخته شده سینمای آمریکا در حساب توئيتر خود از آنها حمایت کرد.

این بازیگر آمریکایی که در حوزه محیط زیست و تغییرات اقلیمی فعالیت می‌کند نوشت: «حافظان و کنشگران محیط زیست در سراسر جهان پیوسته غیرعادلانه بازداشت می‌شوند. ما باید در کنار آنهایی بایستیم که برای محافظت از آینده سیاره‌ ما و ساکنان آن، جانشان را به خطر می‌اندازند.»

مژگان جمشیدی، خبرنگار باسابقه محیط زیست نیز از جمله افرادی بود که همواره به بازداشت و احکام صادرشده برای این افراد اعتراض می‌کرد.

وی یکی از ۱۱۲۴ کنشگر محیط زیستی بود که در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ضمن رد اتهامات فعالان بازداشت شده خواستار دادرسی عادلانه در پرونده آنان شده بود.

بازخورد متفاوت اهالی توئیتر به توئیت مژگان جمشیدی

واکنش کاربران توئیتر به توئیت روز یکشنبه ۲۵ خرداد مژگان جمشیدی متفاوت بود. اکثر قریب به اتفاق کاربران این شبکه‌ اجتماعی برداشتی متفاوت از پیام این خبرنگار داشتند.

آنها این توئیت را نشانه‌ای از فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر خبرنگاران و نبود آزادی بیان در ایران خوانده و از وی اعلام حمایت کردند.

یکی از کاربران توئیتر دراینباره نوشته است: «توییت مژگان جمشیدی رو دیدم، یاد صحبتای گلشیری بر سر مزار مختاری افتادم: پیام دقیق به ما رسیده است.»

یک کاربر دیگر با اشاره به داستان معروف زندانی و خودکار قرمز می‌گوید: «روزی یک مبارز به همسر خود گفت اگر روزی دستگیر شدم و از زندان با خودکار قرمز برایت چنین نامه نوشتم "اوضاع بسیارخوب است" معنی آن این است که اوضاع بداست. بعدها نامه‌ای بدست همسرش رسید: ' سلام حال من خوب و اوضاع بسیار خوب است، فقط مشکل این است که خودکار قرمز ندارم.»

یکی دیگر از کاربران با قرار دادن تصویر علامت دست آنلاین قربانیان خشونت خانگی در زیر توئیت این خبرنگار به کنایه می‌گوید که پیام او را دریافت کرده است.

کاربر دیگری نیز با اشاره به شعری از احمد شاملو از دریافت پیام مستتر در توئیت مژگان جمشیدی نوشته است.

ضیاء نبوی، از فعالان سیاسی و زندانی سابق نیز در واکنش به این توئیت نوشت: «آدم نمی‌دونه کدوم‌ یکی ترسناکتره؛ اینکه سیستم خبرنگارهای محیط زیست رو مجبور می‌کنه علیه نظرات گذشته خودشون توئیت کنند یا اینکه سیستم حتی اینقدر شعور نداره که بدونه این توئیت ها در افکار عمومی تاثیر معکوس داره؟!»

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود جایگاه ایران در جدول رده‌بندی سالانه کشورهای جهان بر اساس آزادی مطبوعات و شفافیت در اطلاع‌رسانی را ۱۷۳ ارزیابی کرد و سانسور مطبوعات، سرکوب خبرنگاران و قطع اینترنت در مواقع بحران از عوامل تاثیرگذار بر نبود آزادی بیان در این کشور خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران به دلیل سانسور کرونایی در قعر جدول آزادی مطبوعات پایین‌تر رفت

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟

نتیجه پژوهش تازه در کنیا: فیل‌ها همدیگر را به اسم صدا می‌زنند