سربازان لهستان کلیسایی را در خاک جمهوری چک «تصرف» کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Petr David Josek
Petr David Josek   -   کپی رایت  AP Photo

سربازان لهستان که در چهارچوب تدابیر اتخاذ شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در مرز مشترک این کشور با جمهوری چک مستقر شده بودند به تازگی کلیسای کوچکی را در درون خاک جمهوری چک تصرف کرده و برای چند روز نیز در این کلیسا باقی مانده‌اند.

این کلیسای کوچک در منطقه مرزی و در عمق ۳۰ متری خاک جممهوری چک قرار دارد.

سربازان لهستان در مدتی که کلیسا را در اواخر ماه مه تصرف کرده بودند از ورود شهروندان چک به داخل آن جلوگیری کردند. این حمله در نهایت با تماس مقامات چک با ورشو و مداخله مقامات لهستان حل و فصل شد.

لهستان این حادثه را یک اشتباه توصیف کرد. با این وجود وزیر خارجه جمهوری چک تاکید دارد که کشورش همچنان منتظر پاسخ و توضیح رسمی ورشو است. 

ماجرا از چه قرار بود؟

این داستان برای اولین بار در یک روزنامه منطقه‌ای به نام «دنیک» در جمهوری چک منتشر شد. به نوشته این روزنامه، اگرچه سربازان لهستانی ابتدا در کنار نهر جاری در مرز مستقر بودند اما بعدا به دلیلی ناروشن، تصمیم گرفته‌اند که وارد خاک جمهوری چک بشوند.

هنوز روشن نیست که سربازان لهستانی چه مدتی در خاک چک باقی مانده‌اند. آنها در این مدت حتی به اعضای یک گروه محلی طرفدار محیط زیست جمهوری چک که قصد داشتند از این کلیسا بازدید کنند اجازه ورود نداده‌اند.

به گفتۀ ایوو دوکوپیل، هماهنگ کننده این گروه زیست محیطی، از ورود اعضای گروهش به این کلیسا به شیوه‌ای «ناخوشایند» جلوگیری شده است. او می‌گوید: «سربازی که یونیوفرمی خارجی به تن داشت و اسلحه‌ای حمل می‌کرد، شروع به دستور دادن به من کرد. تجربه وحشتناکی بود... آنها حتی اجازه ندادند که به ۱۰ متری کلیسا برسیم.»

این گروه درنهایت با پلیس محلی چک تماس می‌گیرند و آنها را در جریان می‌گذارند. به این ترتیب برای خبر رسانی به ورشو و صدور دستور خروج این سربازان اقدام می‌شود.

وزارت دفاع لهستان در بیانیه‌ای، ورود نیروهای پاسگاه مرزی لهستان به کشور همسایه را «نتیجه یک سوء تفاهم» اعلام کرد و افزود که به محض اطلاع از این حادثه، اشتباه روی داده اصلاح و موضوع با مقامات چک حل و فصل شده است.