قاضی «فراری» ایرانی در رومانی بازداشت شد

غلامرضا منصوری
غلامرضا منصوری Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منصوری که در گذشته قاضی اجراییات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه این دادسرا بود، در سال ۱۳۹۸ از ایران خارج شد.

آگهی

غلامرضا منصوری، قاضی «فراری» که نامش در یک پرونده فساد مالی در ایران مطرح شده، در رومانی بازداشت شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه ۲۴ خرداد با اعلام این خبر گفت منصوری که در رومانی و در اختیار اینترپل است به دلیل شیوع کرونا و نبود پرواز هنوز به ایران بازگردانده نشده است. اسماعیلی گفته این متهم در روزهای آینده «به ایران برگردانده خواهد شد».

هنوز از چگونگی بازداشت منصوری اطلاعاتی منتشر نشده، اما برخی کنشگران در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که او با پای خود به سفارت ایران در بخارست رفته است.

غلامرضا منصوری که نام او در جلسه دادگاه پرونده فساد اکبر طبری در روز ۱۸ خرداد مطرح شد، متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه است. دادستانی تهران گفته است که او متهم ردیف نهم این پرونده است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

منصوری که در گذشته قاضی اجراییات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه این دادسرا بود، در سال ۱۳۹۸ از ایران خارج شد. او که گفته بود به صورت قانونی و برای درمان «بیماری صعب العلاج» به خارج از کشور سفر کرده، اخیرا در ویدیویی اعلام کرد که به خاطر محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا موفق نشده به ایران بازگردد، اما قصد بازگشت دارد.

کنشگران در ایران و خارج از کشور می‌گویند در سال‌های پایانی دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ خورشیدی شمار زیادی از روزنامه‌نگاران و دگراندیشان با حکم او بازداشت شده‌اند.

دو روز پیش سازمان گزارشگران بدون مرز گفته بود علیه غلامرضا منصوری به دلیل سرکوب و زندانی کردن روزنامه‌نگاران در ایران در بهمن و اسفند ۱۳۹۱ شکایتی را تسلیم دادستانی فدرال آلمان کرده است. پس از آن اخباری مبنی بر «فرار» منصوری به اسپانیا یا ایتالیا منتشر شد، اما ایرج مصداقی، کنشگر ایرانی مقیم سوئد روز گذشته در توییتر خود اعلام کرد که این قاضی پیشین ایرانی در رومانی است.

برخی کنشگران ایرانی مقیم خارج از کشور تا کنون در تلاش بودند تا مانع بازگردانده شدن منصوری به ایران شوند تا دستگاه قضایی کشورهای اروپایی بتوانند او را به اتهام سرکوب‌های سیاسی بازداشت کنند.

اکبر طبری که هم اکنون پرونده اتهام مالی او در جریان است، معاون اجرایی قوه قضاییه در زمان صدارت صادق آملی لاریجانی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل قاضی منصوری: موکلم آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد

لاریجانی به یزدی: همین ساختمان‌هایی که از آن استفاده می‌کنید از ارث پدرتان بود؟

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟