Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پارلمان اسکاتلند به بریتانیا: صادرات تجهیزات ضد شورش به آمریکا را تعلیق کنید

پرتاب گاز اشک‌آور به سمت معترضان در آمریکا
پرتاب گاز اشک‌آور به سمت معترضان در آمریکا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اسکاتلند روز پنجشنبه با رای به طرحی از بریتانیا خواست تا صادرات گاز اشک‌ آور، تجهیزات ضد شورش و گلوله‌های مشقی متوقف کند. این تصمیم همزمان با تظاهرات این روزهای ایالات متحده آمریکا در اعتراض به مرگ جورج فلوید اتخاذ شده است.

آگهی

پارلمان اسکاتلند روز پنجشنبه با رای به طرحی از بریتانیا خواست تا صادرات گاز اشک‌ آور، تجهیزات ضد شورش و گلوله‌های پلاستیکی متوقف کند. این تصمیم همزمان با تظاهرات این روزهای ایالات متحده آمریکا در اعتراض به مرگ جورج فلوید اتخاذ شد.

پاتریک هاروی، رهبر حزب سبزهای اسکاتلند این طرح را ارائه کرده بود که با ۵۲ رای موافق، بدون رای مخالف و ۱۱ غایب مورد حمایت قرار گرفت و از دولت بریتانیا خواسته شد تا به‌طور رسمی صادرات این تجهیزات را به آمریکا تعلیق کند.

آقای هاروی روز پنجشنبه گفت: «واضح است که ایالات متحده کشور امنی نیست که ما باید به آن گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و تجهیزات ضد شورش صادر کنیم.» وی تاکید کرد که این سلاح‌های سرکوب در یک جامعه است.

این حرکت در پاسخ به درگیری‌های اخیر بین معترضان و پلیس در شهرهای آمریکا صورت گرفته است که در برخی مواقع به خشونت کشیده شده است چراکه در برخی موارد ماموران پلیس با استفاده بیش از حد از نیروی زور معترضان را سرکوب کردند.

آقای هاروی همچنین پیشنهاد کرد که اسکاتلند یک موزه برده‌داری تاسیس کند تا به «پیوندهای تاریخی ما با تجارت برده‌ها بپردازد.»

آسوشیتدپرس
سرکوب و مهار اعتراض‌ها در آمریکاآسوشیتدپرس

رهبر حزب سبزهای اسکاتلند همچنین در جریان رای‌گیری این طرح گفت که جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزشمند است» الهام بخش بوده است و باید در سراسر جهان شنیده شود. وی همچنین تاکید کرد که نژادپرستی در بریتانیا هم وجود دارد.

طبق گزارش‌ها، ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات بریتانیا است به‌طوریکه از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۶ میلیارد پوند - ۷.۵ میلیارد دلار- صرف خرید این سلاح‌ها کرده است. این مجوزها همچنین شامل مهمات ۱۸ میلیون پوندی از جمله گلوله‌های پلاستیکی، مواد آتش‌زا، نارنجک‌های حاوی گاز سی‌ان و گاز اشک‌آور می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اینقدر به پلیس بودجه ندهید»؛ موج تازهٔ اعتراض به نژادپرستی در سراسر آمریکا

نژادپرستی؛ آیا وضع اروپا واقعا از آمریکا بهتر است؟

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد