Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«اینقدر به پلیس بودجه ندهید»؛ موج تازهٔ اعتراض به نژادپرستی در سراسر آمریکا

تصویری از اعتراض‌ها در واشنگتن دی سی
تصویری از اعتراض‌ها در واشنگتن دی سی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس سیاتل به‌سوی معترضان گاز اشک‌آور و نارنجک دودزا پرتاب کرد. پزشکان می‌گویند استفاده از این نارنجک‌ها ممکن است موجب انتشار بیشتر ویروس کرونا شود.

آگهی

صدها هزار تن در ایالت‌های مختلف آمریکا برای دومین هفته پیاپی راهی خیابان‌ها شدند تا صدای اعتراض خود را به رفتارهای نژادپرستانه در این کشور به گوش جهانیان برسانند.

مجموعه تظاهراتی که روز شنبه در ایالات متحده برپا شد یکی از گسترده‌ترین اعتراض‌های مردمی به خشونت پلیس و نژادپرستی نهادینه در این کشور بود که پس از مرگ جنجال‌برانگیز جورج فلوید صورت گرفت.

در واشنگتن دی سی، پایتخت این کشور بیش از ۱۰ هزار تن در خیابان‌های اطراف موزهٔ اصلی شهر جمع شدند. در آتلانتا مرکز ایالت جنوبی جورجیا تظاهرکنندگان در خیابان رقصیدند و در شهر دنور نوازندگان سازهای بادی به معترضان پیوستند و همصدا با آنان نواختند. در سانفرانسیسکو تظاهرکنندگان برای مدتی آمد شد بر پل معروف گلدین گیت را بند آوردند.

پرتاب نارنجک دودزا و پایین کشیدن مجسمه‌‌های دوران برده‌داری

واکنش پلیس به تظاهرکنندگان در برخی نقاط شدید بود. گرچه سیاتل، واقع در شمال غربی آمریکا، به‌کار بردن گاز اشک‌آور ممنوع شده، اما پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به پرتاب گاز اشک‌آور و نارنجک‌‌های دودزا متوسل شد. این در حالی است که مقامات بهداشت این کشور هشدار داده‌اند که استفاده از این نارنجک‌ها ممکن است موجب انتشار بیشتر ویروس کرونا شود.

در ریچموند ایالت ویرجینیا معترضان مجسمهٔ یک ژنرال دوران پیش از ائتلاف شمال و جنوب را پایین کشیدند. فرماندار این ایالت در روزهای گذشته توافق کرده بود مجسمه‌های مربوط به این دوران را از مرکز ایالت جمع‌آوری کند.

AP Photo
یک معترض در لندن با مشت بر صورت عروسک دونالد ترامپ می‌کوبدAP Photo

واکنش مردمی علیه واکنش مطبوعاتی

از سوی دیگر سردبیر نشریهٔ فیلادلفیا اینکوایرر مجبور شد استعفا کند چرا که تیتر «ساختمان‌ها هم مهم‌اند» به آتش اعتراض‌ها در این شهر دامن زد و تظاهرکنندگان را واداشت علیه هیأت تحریریهٔ این نشریه هم شعار بدهند.

همچنین گردانندگان روزنامهٔ گیلد آو پیتسبورگ هم ناگزیر شدند رسما عذرخواهی کنند چون دو روزنامه‌نگار سیاهپوست خود را از پوشش اخبار اعتراض‌ها کنار گذاشته بودند مبادا که آنها جانبداری کنند.

اینقدر به پلیس بودجه ندهید

دو پلیس در شهر بوفالو که به‌خاطر هُل دادن و پس زدن یک معترض ۷۵ ساله از کار معلق شده بودند باعث شدند کلّ اعضای تیم واکنش سریع پلیس استعفا کنند. اما وقتی این دو نفر پس از تفهیم اتهام از دادگاه بیرون آمدند همکارانشان پشت آنها ایستادند و تشویق‌شان کردند.

کنشگران آمریکایی در سراسر این کشور خواستار آن شده‌اند که پشتیبانی‌های مالی از نیروهای مسلح قطع شود و حتی روی دیواری در نزدیکی کاخ سفید با خط درشت نوشتند: «اینقدر به پلیس بودجه ندهید».

در خود مینیاپولیس وقتی جیکوب فرای، شهردار این شهر در سخنانی گفت حاضر نیست کمک‌های مالی به پلیس را قطع کند مردم او را هو کردند.

در یک هفتهٔ گذشته و پس از جان باختن جورج فلوید، سیاهپوست ۴۵ سالهٔ آمریکایی که قربانی خشونت پلیس شد، در آمریکا و دیگر کشورهای جهان موجی از اعتراض‌ به تبعیض نژادی ایجاد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات علیه نژادپرستی از پورتلند به شهرهای دیگر آمریکا کشیده شد

سازمان ملل نسبت به نحوه برخورد پلیس آمریکا با معترضان هشدار داد

پارلمان اسکاتلند به بریتانیا: صادرات تجهیزات ضد شورش به آمریکا را تعلیق کنید