Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گابن؛‌ دو ویدئو از خشم روستائیان علیه دولت مرکزی و نابودی محموله غذایی

اهالی یک روستا در گابن
اهالی یک روستا در گابن Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اهالی روستای کاباگا در گابن بدلیل عصبانیت و خشم علیه دولت مرکزی، محصولات غذایی دولتی را نابود کرده و مقامات دولتی حاضر را تهدید به مرگ کردند.

آگهی

در دو ویدیو که در فیس بوک منتشرشده اند، ساکنان یک روستا در گابن را می بینیم که محصولات غذایی ارسال شده توسط دولت مرکزی را از بین می برند و فرماندار منطقه را تهدید به مرگ می کنند. این دو ویديو باعث شوک و تعجب اکثر اهالی این کشور آفریقایی شده است. چرا که اهالی این روستا کاباگا که در بخش «جوری آنیلی» گابن واقع شده،‌ عموما از حامیان علی بونگو، رهبر «دیکتاتور» این کشور در پنج دهه اخیر هستند.

در واقع این روستا در منطقه ای واقع شده است که حزب دموکراتیک گابن، حزب حاکم بیشترین قدرت را دارد. در انتخابات سال ۲۰۱۶ بیش از ۹۵درصد از ساکنان این روستا به علی بونگو رای داده اند.

اما آنطور که به نظر می رسد عصبانیت روستاییان بدلیل عدم شرکت سیاستمداران در مراسم درگذشت یکی از مهم ترین تاجران این منطقه است. الکسی اندونا یک تاجر اهل کاباگا بوده است که در اول ماه مه درگذشته است و به گفته روستاییان خشمگین هیچ کدام از مردان سیاست و نزدیکان علی بونگو در مراسم تشییع او شرکت نکرده اند. در حالی که روستاییان این منطقه می گویند تنها بدلیل تلاش های این تاجر بوده که هر بار رایشان را برای علی بونگو در صندوق های رای ریخته اند.

الکسی اندونا، تاجر اهل کاباگا، یکی از افراد قدرتمند و نزدیک به علی بونگو رئیس جمهوری کشور بود. گفته می شود اندونا بازوی مالی و اقتصادی علی بونگو محسوب می شد. در روستای محل تولدش بناهایی را به یادگار گذاشت. از جمله یک نانوایی بزرگ و یک سایت توریستی در نزدیک دریاچه اما در دسامبر سال ۲۰۱۹ توسط پلیس بین الملل در برازاویل، یکی از بزرگترین شهرهای کشور کنگو بازداشت شد.

دلیل بازداشت او اتهام تجاوز به یک دختر چهارده ساله بود. او سپس به لیبروویل، پایتخت گابن منتقل شد. رسانه های گابنی می گویند الکسی اندونا در بیمارستانی در لیبروویل بدلیل مشکلات کلیوی درگذشته است. اما برخی از روستاییان خشمگین دلیل مرگ او را بیماری کووید-۱۹ می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت گابن رهبر کودتا را دستگیر کرد؛ دو تن از کودتاگران کشته شدند

کودتا در گابن؛ «نظامیان شورشی بازداشت شدند»

انتقاد سندیکاهای کارگری گابن به میزبانی جام ملتهای آفریقا در این کشور