جهادگرایان دولت اسلامی ۶۹ نفر را در روستایی در نیجریه کشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
People gathered at the site of a suicide attack in Maiduguri, Nigeria, Thursday, Nov. 16, 2017.
People gathered at the site of a suicide attack in Maiduguri, Nigeria, Thursday, Nov. 16, 2017.   -   کپی رایت  AP Photo

جهادگرایان «ولایت غرب آفریقای دولت اسلامی» که از متحدان گروه بوکوحرام یه شمار می روند روز سه شنبه با حمله به روستایی در شمال شرقی نیجریه ۶۹ نفر را به قتل رساندند.

به گفته ابراهیم لیمام، عضو یک گروه شبه نظامی محلی که مورد حمایت دولت نیجریه است، «اجساد کشته شدگان در منطقه وسیعی پراکنده شده بود زیرا مهاجمان، قربانیان را تعقیب، به آنها شلیک کرده و با خودروهایشان زیر گرفته بودند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قربانیان این کشتار همگی از میان مردان و کودکان روستای «گوبیو» بوده‌اند که برای مراقبت از گاوها در کنار یک چاه آب در خارج روستا حضور داشتند.

گفته شده است که این افراد بطور ناگهانی بوسیله مهاجمان متحد با بوکوحرام محاصره شدند و به دلیل این که چاه آب در فضای بازی قرار داشته است، قربانیان نتوانسته‌اند جایی برای فرار پیدا کنند.

یک مقام محلی به خبرگزاری فرانسه گفته است که این حمله به نوعی انتقام از شبه نظامیان محلی است که برای دفاع از گاوهای روستا پیشتر با جهادگرایان درگیر شده و تعدادی از آنها را کشته بودند.

دزیدن گاوها در این منطقه از نیجریه باعث شده است که ساکنان روستاها گروههای شبه نظامی محلی برای دفاع از اموالشان تشکیل دهند.

روستای «گوبیو» در ۸۰ کیلومتری شهر مایدوگوری مرکز ایالت بورنوو تاکنون چندین بار مورد حمله جهادگرایان «ولایت غرب آفریقای دولت اسلامی» قرار گرفته است. درواکنش به حملات متعدد جهادگرایان به این منطقه، مقامات منطقه ای بیش از ۱۰۰ شبه نظامی و شکارچی را بسیج و به این منطقه اعزام کرده اند تا از این منطقه حفاظت کنند.

گروه «ولایت غرب آفریقای دولت اسلامی» در سال ۲۰۱۶ با گروه بوکوحرام اعلام بیعت کرد. این گروه در ۲ سال گذشته حملاتش را علیه ارتش نیجریه افزایش داده است. همچنین درچند ماه گذشته حملات این گروه به غیرنظامیان نیز افزایش داشته است.

حملات متعدد جهادگرایان اسلامی از سال ۲۰۰۹ تاکنون باعث کشته شدن ۳۶ هزار نفر و آوارگی بیش از ۲ میلیون نفر در این منطقه از آفریقا شده است.