Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: مردم کره شمالی گرسنگی می‌کشند‌ تحریم‌شان را بردارید

کرهٔ شمالی
کرهٔ شمالی Copyright Jon Chol Jin/AP
Copyright Jon Chol Jin/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هر روز به آن خانواده‌ها که فقط دو وعده غذا می‌خورند اضافه می‌شود. بعضی‌ها خودشان را با ذرّت سیر می‌کنند، برخی هم گرسنگی می‌کشند.»

آگهی

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور کرهٔ شمالی از شورای امنیت خواست تحریم‌های وضع شده علیه پیونگ‌یانگ را بازنگری کند تا بتوان در این دوران سخت، به خلق این کشور خوراک رساند.

شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها با چین به دلیل قرنطینه، عرصه را بر شمار زیادی از ساکنان شمالی شبه‌جزیرهٔ کُره تنگ و سفرهٔ آنها را خالی کرده است.

توماس اوجا کوئینتنا،‌ گزارشگر ویژهٔ حقوق بشر اعلام کرد شیوع ویروس کرونا برای کرهٔ شمالی «سختی طاقت‌فرسای اقتصادی» به‌همراه آورده و از آنجا که میزان تجارت این کشور با چین، در ماه‌های مارس و آوریل، ۹۰ درصد افت کرده، درآمد مردم هم به‌شدت کم شده است.

آقای کوئنتینا اعلام کرد بی‌خانمان‌های شهرهای بزرگ بیشتر شده‌اند و قیمت دوا و درمان سر‌ به فلک کشیده است. او در بیانیهٔ خود نوشت: «هر روز به آن خانواده‌ها که فقط دو وعده غذا می‌خورند اضافه می‌شود. بعضی‌ها خودشان را با ذرّت سیر می‌کنند، برخی هم گرسنگی می‌کشند.»

وی اعلام کرد زندانیان کرهٔ شمالی، بیش از پیش، زیر فشار کار سخت و بی‌غذایی، امراض واگیردار و ازدحام در زندان‌ها له می‌شوند و می‌میرند. وی از مقامات این کشور خواست این زندانیان را آزاد کنند.

او با اشاره به وضعیت ناگوار کودکان در کرهٔ شمالی نوشت از هر پنج کودک زیر پنج سال یکی نحیف و نزار شده است و وضع زنان باردار و شیرده نیز از این بهتر نیست.

AP Photo
شاگردان یک مدرسهٔ ابتدایی در پیونگ‌یانگ. سوم ژوئن ۲۰۲۰AP Photo

الیزابت بایرس، سخنگوی برنامهٔ جهانی غذای سازمان ملل نیز وضع انسانی در کرهٔ شمالی را مصیبت‌بار توصیف کرد و گفت بیش از ۱۰ میلیون نفر،‌ یعنی ۴۰ درصد کل جمعیت، محتاج کمک‌اند.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور کُرهٔ شمالی همچنین از مقامات این کشور خواست «بی‌قید و شرط» اجازه بدهند کمک‌های بشردوستانه از خارج به دست مردم برسد. امدادهای این‌چنینی پشت دروازه‌های پایتخت گیر کرده و داروها و دیگر محموله‌‌های کمکیِ ارسالی آن سوی مرز معطل مانده است.

از سوی دیگر کرهٔ شمالی روز سه‌شنبه اعلام کرد هر رابطه و پیوندی را با کرهٔ جنوبی قطع می‌کند چرا که این کشور هنوز از لب مرز، با بادکنک‌های بزرگ، اعلامیه و خبرنامه برای مردم شمال می‌فرستد.

برخی منابع خبری گفته‌اند این تصمیم را شخص کیم یو، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کرهٔ شمالی گرفته است.

کنشگران حقوق بشر در کرهٔ جنوبی و شماری از آنها که از کرهٔ شمالی به جنوب گریخته‌‌اند سالهاست از لب مرز دو کشور اعلامیه و خبرنامه‌هایی حاوی انتقاد از رهبران پیونگ‌یانگ با بادکنک‌های بزرگ روانهٔ شمال می‌کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا سفارت خود در کره شمالی را به دلیل سختگیری‌های کرونایی بست

کره شمالی سیاست بازدارندگی اتمی و آماده باش نیروهای مسلح را بررسی کرد

خواهر رهبر کره شمالی: سئول بهای سنگینی برای «بازی کثیف» اعلامیه‌ها خواهد پرداخت