بریتانیا سفارت خود در کره شمالی را به دلیل سختگیری‌های کرونایی بست

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
سردر سفارت بریتانیا در کره شمالی
سردر سفارت بریتانیا در کره شمالی   -  Copyright  توییتر سفیر بریتانیا در کره شمالی

دولت بریتانیا سفارت خود در پیونگ یانگ را موقتا بست و دیپلمات‌های خود را از آنجا خارج کرد.

کالین کروکز، سفیر بریتانیا در پیونگ یانگ با اعلام این خبر در توییتر، دلیل این اقدام را سختگیری‌های شدید مرزی دولت کره شمالی برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا ذکر کرده و گفته است که تمامی کارکنان سفارت در روز چهارشنبه ۲۷ مه (۷ خرداد) از این مکان خارج شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا نیز با تأیید بسته شدن موقت سفارت این کشور، دلیل این اقدام را «محدودیت‌های ورود به کره شمالی» ذکر کرد که به گفته او رفت و آمد پرسنل و ادامه فعالیت سفارت بریتانیا در پیونگ یانگ را «ناممکن» ساخته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پایگاه خبری «ان‌کی‌ نیوز» که اخبار کره شمالی را پوشش می‌دهد، گزارش داده که دیپلمات‌های بریتانیایی روز چهارشنبه از مرز کشور چین عبور کرده‌اند.

با این حال وزارت امور خارجه بریتانیا با گفته لندن قصد دارد تا روابط دیپلماتیک با کره شمالی را حفظ كند و «به دنبال احیای حضور خود در پیونگ یانگ به محض فراهم شدن امکان این كار است».

کره شمالی یکی از کشورهایی است که با آغاز همه‌گیری کووید ۱۹ خیلی زود مرزهای خود را بست و تا کنون نیز هیچ موردی از ابتلا به این بیماری را گزارش نکرده است. این در حالی است که همه‌گیری کرونا در اواخر سال گذشته میلادی از کشور همسایه کره شمالی، یعنی چین آغاز شد و از آنجا به سراسر جهان گسترش یافت.

پیونگ یانگ از همان ابتدا قرنطینه‌های سختی را برای تمام مسافران ورودی اعمال کرد و تمام دیپلمات‌های خارجی در این کشور تقریباً در محل زندگی خودشان حبس شدند. الکساندر ماتسگورا، سفیر روسیه در کره شمالی تأثیر این گونه اقدامات بر روحیه افراد را «وحشتناک» توصیف کرده بود.

این اقدامات سختگیرانه بعدها کمتر شد و ده‌ها دیپلمات دیگر افراد خارجی در ماه مارس مجاز به ترک کشور شدند. تا کنون چندین نمایندگی دیپلماتیک در پیونگ یانگ از جمله سفارت آلمان و دفتر همکاری‌های فرانسه بسته شده است. پاریس با کره شمالی روابط دیپلماتیک ندارد.

با این حال هنوز صدها خارجی در کره شمالی باقی مانده‌اند.

کارشناسان می‌گویند بسیار بعید است که کره شمالی تا کنون از شر این ویروس در امان مانده باشد، زیرا یک بیماری همه‌گیر در مقیاس بزرگ در کشوری با زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف می‌تواند فاجعه‌بار باشد.