کالین پاول، وزیر خارجه دوران بوش از نامزدی بایدن حمایت کرد

کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا
کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ در واکنش به انتقادهای روز یکشنبه کالین پاول در صفحه توئیتر خود نوشت: «آیا کالین پاول نگفته بود که عراق سلاح‌های کشتار جمعی دارد؟ آنها [سلاح کشتار جمعی] نداشتند اما ما جنگ را آغاز کردیم!»

آگهی

کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا از حزب جمهوریخواه روز یکشنبه اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به جو بایدن، نامزد حزب دموکرات رای خواهد داد.

او در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» از آنچه «دروغگویی های» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده خواند انتقاد کرد. کالین پاول اولین وزیر خارجه سیاهپوست آمریکا بود. حمایت او از جو بایدن همزمان با موج اعتراض ها به نژادپرستی در آمریکا صورت می گیرد. با این حال انتقاد او از دونالد ترامپ تازگی ندارد زیرا اولین وزیر خارجه دولت جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۱۶ میلادی هم گفته بود به هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات رای می دهد.

کالین پاول گفت: «در سال ۲۰۱۶ نمی توانستم به او [ترامپ] رای دهم و امسال هم مطمئنا نمی توانم از رئیس جمهور ترامپ حمایت کنم.»

وی در بخشی از سخنانش دونالد ترامپ را به نادیده گرفتن قانون اساسی ایالات متحده متهم کرد. کالین پاول اظهار داشت: «ما یک قانون اساسی داریم، باید به آن احترام بگذاریم. رئیس جمهور از قانون اساسی فاصله گرفته است.»

وزیر خارجه پیشین آمریکا ضمن متهم کردن دونالد ترامپ به «دروغگویی» افزود: «او همیشه دروغ می گوید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آیا کالین پاول نگفته بود که عراق سلاح‌های کشتار جمعی دارد؟ آنها [سلاح کشتار جمعی] نداشتند اما ما جنگ را آغاز کردیم!
دونالد ترامپ
رئیس‌جمهوری آمریکا

کالین پاول که بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ سکاندار دستگاه دیپلماسی آمریکا بود از «سکوت» حزب جمهوریخواه در برابر چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور ابراز تاسف کرد.

جیمز متیس، اولین وزیر دفاع کابینه دونالد ترامپ نیز چند روز پیش با انتشار بیانیه ای از دونالد ترامپ به شدت انتقاد کرده بود. او رئیس جمهوری کنونی آمریکا را به تلاش برای ایجاد «شکاف» در جامعه متهم کرد. روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داده است که جورج دبلیو بوش، چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا نیز از نامزدی دونالد ترامپ حمایت نخواهد کرد.

دونالد ترامپ در واکنش به انتقادهای روز یکشنبه کالین پاول در صفحه توئیتر خود نوشت: «آیا کالین پاول نگفته بود که عراق سلاح های کشتار جمعی دارد؟ آنها [سلاح کشتار جمعی] نداشتند اما ما جنگ را آغاز کردیم!»

کالین پاول پیش از حمله آمریکا به عراق در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد ادعا کرده بود که حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق سلاح های کشتار جمعی در اختیار دارد.

کالین پاول نه تنها اولین وزیر خارجه سیاهپوست تاریخ آمریکا بود بلکه اولین نظامی سیاهپوستی بود که در سال ۱۹۸۹ به ریاست ستاد مشترک ارتش ایالات متحده رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کالین پاول، وزیر پیشین امور خارجه ایالات متحده آمریکا درگذشت

واکنش ترامپ به اعتراض مقابل کاخ سفید: سگ‌های وحشی و اسلحه شوم آماده بودند

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد