وسوسه رقبای تولید داروی کرونا برای ثبت ادغام تاریخی؛ گیلئاد زیر بار می‌رود؟

Headquarters of Gilead Sciences in Foster City, California
Headquarters of Gilead Sciences in Foster City, California Copyright Paul Sakuma/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت داروسازی استرازِنِکا با ارائه پیشنهاد ادغام به رقیب خود در تولید واکسن کرونا، شرکت گیلئاد، در تدارک رقم زدن بزرگ‌ترین معامله تاریخی در صنعت دارو و درمان است.

آگهی

شرکت داروسازی استرازِنِکا با ارائه پیشنهاد ادغام به رقیب خود در تولید واکسن کرونا، شرکت گیلئاد، در تدارک رقم زدن بزرگ‌ترین معامله تاریخی در صنعت دارو و درمان است.

مطابق اعلام بلومبرگ، شرکت بریتانیایی-سوئدی استرازِنِکا از ماه گذشته مذاکرات غیررسمی خود را با مقام‌های ارشد گیلئاد آغاز کرده ولی این شرکت هرگونه مذاکره رسمی در خصوص ادغام را به ارائه نظر مشاوران خود منوط کرده است.

شرکت چند ملیتی استرازِنِکا با ارزش بازار ۱۴۰ میلیارد دلاری بزرگ‌ترین داروسازی فعال در آمریکاست که در طیف متنوعی از داروها برای درمان سرطان گرفته تا بیماری‌های قلبی و عروقی را تولید می‌کند.

در مقابل شرکت گیلئاد بر پایه قیمت سهام آن در پایان مبادلات روز جمعه گذشته، نزدیک به ۹۶ میلیارد دلار ارزش دارد و تاکنون توانسته نتایج مثبتی را از آزمایش‌ داروی «رِمدسیویر» برای کتنرل آثار سوء ابتلا به بیماری کووید-۱۹ کسب کند.

قیمت هر سهم استرازِنِکا طی ۱۲ ماه گذشته حدود ۴۱ درصد افزایش یافته و بهترین عملکرد را در مقایسه با شرکت‌های بزرگ دارویی آمریکایی و اروپایی داشته است. با این حال، بهای هر سهم شرکت گیلئاد در این مدت تنها ۱۹ درصد افزایش یافته و همچنان پایین‌تر از اوج قیمتی آن در سال ۲۰۱۵ است.

در شرایطی که استرازِنِکا در حال مشارکت در پروژه ساخت واکسن کرونا توسط دانشگاه آکسفورد است، گیلئاد امیدوار است با فروش ۷.۷ میلیارد دلاری رمدسیویر تا سال ۲۰۲۲ بتواند کاهش فروش داروی «هپیاتیت سی» را جبران کند و ارزش بازار خود را به سطح سال ۲۰۱۵ نزدیک کند.

بر همین اساس، برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که گیلئاد در کوتاه مدت زیر بار ادغام در استرازِنِکا نرود و تلاش کند با خرید شرکت‌های کوچک داروسازی به ارزش بازار خود بیفزاید؛ برآوردی که تاکنون با تایید مقام‌های رسمی این شرکت مواجه نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن کرونا روی میمون‌ها در آمریکا

هشدار نسبت به اثر داروهای کاهش وزن بر افزایش افکار خودکشی

نجات در آخرین لحظه‌؛ چرا کارشناسان نسبت به موفقیت ادغام دو بانک سوئیسی بدبین‌ هستند؟