Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مخالفت برخی شهرک‌نشینان اسرائیلی با طرح الحاق مورد حمایت ترامپ

 مخالفت برخی شهرک‌نشینان اسرائیلی با طرح الحاق مورد حمایت ترامپ
مخالفت برخی شهرک‌نشینان اسرائیلی با طرح الحاق مورد حمایت ترامپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به اعتقاد این دسته از شهرک نشینان ۷۰ درصد از اراضی کرانه باختری، مکانی که حدود پانزده شهرک یهودی‌نشین در آن جا گرفته پس از اجرای طرح به قلمرو یک کشور مستقل فلسطینی تبدیل خواهد شد. این مسئله از دید منتقدان تهدیدی برای تحقق رویای اسرائیل بزرگ قلمداد می شود.

آگهی

تصمیم دولت جدید اسرائیل برای اجرای طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن به خاک این کشور با مخالفت برخی ساکنان شهر‌ک‌های یهودی‌ نشین روبرو شده است.

این طرح بر اساس پیش‌بینی‌ها حمایت اغلب شهروندان اسرائیل را به همراه دارد و قرار است در چارچوب طرح صلح پیشنهادی ایالات متحده موسوم به «معامله قرن» توسط دولت ائتلافی جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو به اجرا درآید.

جزئیات مربوط به نحوه اجرای این طرح که قاعدتا می‌بایست حمایت ساکنان شهرک‌های یهودی در بخش‌های اشغالی کرانه باختری را به همراه داشته باشد قرار است اوایل ماه آینده میلادی توسط نخست وزیر اسرائیل تشریح شود.

اکنون یک ماه پیش از زمان محقق شدن مقدمات اجرای این طرح که زمینه گسترش حاکمیت اسرائیل به برخی مناطق اشغالی کرانه باختری را فراهم می‌کند، برخی از رهبران شهرک‌نشینان با بدگمانی نسبت به آن و مخالفت‌ با برآیند کلی اجرای این طرح کاخ سفید را به دردسر انداخته‌اند.

داوید الهایانی، رهبر یکی از شوراهای عمومی در شهرک یهودی نشین «یشا» در گفتگو با نشریه هاآرتص مخالفت خود را اینگونه ابراز می‌کند: «دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جرد کوشنر، مهم‌ترین مشاور و همکار او دوستان اسرائیل نیستند.»

آقای الهایانی همانند بقیه رهبران شهرک‌نشینان اسرائیلی معتقد است که طرح صلح پیشنهادی از سوی دولت ترامپ برغم آنکه در آن بر حفظ اغلب شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری تاکید شده دارای جنبه‌های خطرناکی است.

عمده نگرانی رهبران شهرک‌نشیان اسرائیلی که لزوما در میان همه ساکنان این شهرک‌ها بازتاب نداشته، بر این محور کلی خلاصه می‌شود که طرح الحاق می‌تواند راه را برای تحقق خواست آمریکا مبنی بر تشکیل یک کشور فلسطینی در هفتاد درصد از اراضی کرانه باختری هموار کند.

به عبارت دیگر به اعتقاد این دسته از شهرک نشینان که برخی جریان‌های راست افراطی نیز با آنها همراهی می‌کنند ۷۰ درصد از اراضی کرانه باختری، مکانی که حدود پانزده شهرک یهودی‌نشین در آن جا گرفته پس از اجرای طرح به قلمرو یک کشور مستقل فلسطینی تبدیل خواهد شد. این مسئله از دید منتقدان تهدیدی برای تحقق رویای اسرائیل بزرگ قلمداد می شود.

این طرح از سوی دیگر مخالفت فلسطینیان را نیز برانگیخته است. فلسطینیان اجرای طرح را در تداوم سیاست اشغالگری و توسعه طلبی اسرائیل ارزیابی می‌کنند و طرح آمریکا را فاقد صلاحیت لازم برای تشکیل یک کشور مستقل می‌دانند.

Majdi Mohammed/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
یک فلسطینی معترض در کرانه باختری رود اردنMajdi Mohammed/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

این در حالیست که بر اساس نظرسنجی تازه‌ای که در بیت‌المقدس انجام شده اکثر شهروندان اسرائیلی همانند دولت ائتلافی این کشور حامی طرح الحاق هستند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که روز چهارشنبه منتشر شد اغلب شهروندان اسرائیلی در عین حال نسبت به تبعات اجرای این طرح نگرانند و هشدار داده‌‌اند که طرح الحاق در صورت اجرایی شدن ممکن است زمینه برافروخته شدن انتفاضه سوم را فراهم کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که اجرای این طرح را یکی از وعده‌های انتخاباتی خود قرار داده بود داوید الهایانی، رهبر یکی از شوراهای عمومی در شهرک یهودی نشین «یشا» به دلیل مخالفت با طرح معامله قرن به «قدرناشناسی» متهم و از دونالد ترامپ به عنوان «دوستی بی نظیر» برای اسرائیل یاد کرده است.

انتقادهای مطرح شده از سوی آقای الهایانی به ترامپ از شکافی عمیق میان دیدگاه شهرک نشیان اسرائیلی و اوانجلیست‌ها حکایت دارد که به اعتقاد کارشناسان حتی می تواند در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در آمریکا تاثیر گذار باشد.

این در حالیست که جدا از ایالات متحده دیگر قدرت‌های جهانی از جمله کشورهای اروپایی توسعه شهرک‌سازی در اسرائیل را غیرقانونی توصیف کرده‌اند.

جان هگی، کشیش پرنفوذ آمریکایی و بنیانگذار سازمان «مسیحیان متحد در دفاع از اسرائیل» با انتشار مقاله ای در یکی از نشریات اسرائیل نوشته بود که اکنون زمان تحقق طرح فوق العاده وعده داده شده برای الحاق سرزمین‌های انجیلی فرا رسیده است.

داوید الهایانی، از رهبران شهرک ‌نشینان اسرائیلی پیشتر پیشنهاد معامله قرن و اجرایی شدن طرح الحاق را اقدامی برای جمع‌آوری رای به دونالد ترامپ توصیف کره بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست اروپا از آمریکا: به تلاش‌های تازه برای صلح در خاورمیانه بپیوندید

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد