هشدار رهبران اروپایی به نتانیاهو در ارتباط با الحاق کرانه باختری

نتانیاهو در جلسه کابینه
نتانیاهو در جلسه کابینه Copyright Abir Sultan/ABIR SULTAN
Copyright Abir Sultan/ABIR SULTAN
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وبسایت آکسیوس می گوید برخی از رهبران اروپایی با ارسال نامه های جداگانه به بنیامین نتانیاهو نسبت به الحاق اراضی کرانه باختری به اسرائیل هشدار داده اند.

آگهی

یک خبرنگار شبکه خبری ۱۳ اسراییل، باراک دیوید، ادعا کرده است که چندین رهبر اروپایی طی روزهای اخیر در نامه های جداگانه به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نسبت به الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هشدار داده اند.

به ادعای آقای دیوید که مقاله ای در وبسایت آکسیوس،‌ Axios، منتشرکرده است به عنوان مثال امانویل ماکرون برای نتانیاهو نوشته است:‌‌ «اقدامات یک جانبه در کرانه باختری، باعث بی ثباتی در خاورمیانه خواهد شد.» در ادامه این نامه می خوانیم:‌ « فقط گفت وگو با فلسطینیان و یک راه حل عادلانه و منطقی، به اسرائیل صلح، امنیت و ثبات می بخشد.»

طبق ادعای آقای دیوید نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون و رهبران ایتالیا و اسپانیا نیز جداگانه به بنیامین نتانیاهو نامه نگاری کرده و هشدار داده اند. دو نخست وزیر ایتالیا واسپانیا در نامه هایشان نوشته اند که « اسرائیل پیش از هر اقدامی باید به قوانین و قراردادهای بین المللی تن دهد.»‌

معلوم نیست آیا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم نامه ای به آقای نتانیاهو فرستاده است یا نه؟‌

هفته گذشته فرانسه به همراه چند کشور اروپایی دیگر در مواجهه با احتمال الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل خواستار از سرگیری مذاکرات بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای، هفته گذشته، تاکید کرد که «در صورت الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری، اروپا به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.» وی سه شنبه در گفتگوی خود با رادیو فرانس انتر با صحه برسخنان خود گفت «اتحادیه اروپا اجازه چنین اقدامی را به اسرائیل نمی دهد.

قرار است از اول ماه ژوییه، بیش از یکماه دیگر، دست کم ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری به اسرائیل ملحق شود. نتانیاهو گفته این تاریخ «تغییرناپذیر» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به تبعات سنگین طرح الحاق کرانه باختری

درخواست اروپا از آمریکا: به تلاش‌های تازه برای صلح در خاورمیانه بپیوندید

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران؛ فرانسه مصمم، آلمان خواستار بررسی‌های قانونی بیشتر است