هشدار رهبران اروپایی به نتانیاهو در ارتباط با الحاق کرانه باختری

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
نتانیاهو در جلسه کابینه
نتانیاهو در جلسه کابینه   -  Copyright  Abir Sultan/ABIR SULTAN

یک خبرنگار شبکه خبری ۱۳ اسراییل، باراک دیوید، ادعا کرده است که چندین رهبر اروپایی طی روزهای اخیر در نامه های جداگانه به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نسبت به الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هشدار داده اند.

به ادعای آقای دیوید که مقاله ای در وبسایت آکسیوس،‌ Axios، منتشرکرده است به عنوان مثال امانویل ماکرون برای نتانیاهو نوشته است:‌‌ «اقدامات یک جانبه در کرانه باختری، باعث بی ثباتی در خاورمیانه خواهد شد.» در ادامه این نامه می خوانیم:‌ « فقط گفت وگو با فلسطینیان و یک راه حل عادلانه و منطقی، به اسرائیل صلح، امنیت و ثبات می بخشد.»

طبق ادعای آقای دیوید نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون و رهبران ایتالیا و اسپانیا نیز جداگانه به بنیامین نتانیاهو نامه نگاری کرده و هشدار داده اند. دو نخست وزیر ایتالیا واسپانیا در نامه هایشان نوشته اند که « اسرائیل پیش از هر اقدامی باید به قوانین و قراردادهای بین المللی تن دهد.»‌

معلوم نیست آیا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم نامه ای به آقای نتانیاهو فرستاده است یا نه؟‌

هفته گذشته فرانسه به همراه چند کشور اروپایی دیگر در مواجهه با احتمال الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل خواستار از سرگیری مذاکرات بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها شد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای، هفته گذشته، تاکید کرد که «در صورت الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری، اروپا به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.» وی سه شنبه در گفتگوی خود با رادیو فرانس انتر با صحه برسخنان خود گفت «اتحادیه اروپا اجازه چنین اقدامی را به اسرائیل نمی دهد.

قرار است از اول ماه ژوییه، بیش از یکماه دیگر، دست کم ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری به اسرائیل ملحق شود. نتانیاهو گفته این تاریخ «تغییرناپذیر» است.