Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوج‌گیری شمار مبتلایان کرونا در ایران؛ افغانستان به آستانه بحران نزدیک می‌شود

مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان
مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از ۶.۲ میلیون نفر عبور کرده و شمار جانباختگان سراسری آن به ۳۷۵ هزار نفر رسیده است، آمارهای رسمی نشان می‌دهد ایران و أفغانستان با شیوع موج جدیدی از بیماری مواجه شده‌اند.

آگهی

در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از ۶.۲ میلیون نفر عبور کرده و شمار جانباختگان سراسری آن به ۳۷۵ هزار نفر رسیده است، آمارهای رسمی نشان می‌دهد ایران و افغانستان با شیوع موج جدیدی از بیماری مواجه شده‌اند.

وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۶۴ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

بنابر اعلام کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، در همین بازه زمانی ۳۱۱۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی ایران ثبت شده است.

به این ترتیب و براساس آمار رسمی، شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در ایران به ۱۵۷ هزار ۵۶۲ نفر و شمار جان‌باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۹۴۲ نفر رسید. این در حالی است که ۲۵۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

ایسنا/ لیلا خواجوئی
آمار شمار مبتلایان در ایران روندی صعودی داشته استایسنا/ لیلا خواجوئی

افغانستان به وضعیت بحران نزدیک می شود

در حالی که در افغانستان شمار مبتلایان به ویروس کرونا همچنان صعودی گزارش می شود، امرالله صالح معاون اول ریاست ‌جمهوری این کشور هشدار داده است که افغانستان در حال رسیدن به اوج بحران کرونا است.

آقای صالح روز سه شنبه گفت: «آمارهای وزارت صحت عامه و آمار غیر رسمی رضاکاران نشان می‌دهد که متاسفانه کشور ما به اوج بحران و اوج فلاکت نزدیک می‌شود.»

همزمان وحید مجروح، معاون وزارت صحت عامه أفغانستان، روز سه شنبه از ثبت ۷۵۹ مورد مثبت جدید ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داده است.

طبق اعلام این مقام مسئول، ۵ نفر نیز در اثر بیماری کووید-۱۹ جان باخته اند که به این ترتیب شمار کل جانباختگان ویروس در افغانستان به ۲۷۰ نفر رسید.

تا کنون ۱۶۵۰۹ مورد مثبت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در افغانستان به ثبت رسیده است. کمیته‌ بین‌المللی نجات این کشور روز گذشته با اشاره به آمار صعودی مبتلایان در ماه گذشته نسبت به وقوع فاجعه انسانی در افغانستان هشدار داده است.

بیماری کووید-۱۹ در دیگر کشورها

همزمان کمیسیون بهداشت شهر ووهان چین، مرکز شیوع بیماری برای نخستین بار، گفته است کار تست ۹.۹ میلیون نفر از ساکنان این شهر را که ماه گذشته آغاز کرده بود به اتمام رسانده است و «یک مورد مثبت جدید نیز مشاهده نشده است».

در همین حال در بریتانیا شمار جان باختگان به ۵۰ هزار نفر نزدیک می شود. بنابر اعلام مقامات این کشور از روز ۱ ژانویه تا ۲۲ مه تعداد ۴۸ هزار و ۳۲۱ مورد فوت مرتبط با این بیماری گزارش شده است.

اندونزی، کشور مسلمان نشین درگیر با بحران کرونا، اعلام کرده است که به دلیل بحران سلامت به وجود آمده از اعزام افراد به حج تمتع امسال در مکه خودداری خواهد کرد. سهمیه امسال اندونزی برای سفر حجاح ۲۲۱ هزار نفر بود.

در هند نیز با برداشته شدن تدریجی محدودیت‌ها در چندین ایالت، شمار مبتلایان فزونی گرفته است. وزارت بهداشت این کشور خبر از ۸ هزار و ۱۷۱ مورد جدید ابتلا و ۲۰۴ مورد جدید فوت داده است. به این ترتیب شمار کلی مبتلایان به ۲۰۰ هزار نفر و شمار جانباختگان به ۵۶۰۰ نفر نزدیک شده است.

در ایالات متحده نیز شمار مبتلایان از یک میلیون و هشتصد هزار فراتر رفته است، این در حالی است که آمار جانباختگان روند کاهشی داشته و به زیر ۵۰۰ نفر در روز رسیده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی یک کارگاه قدیمی تولید اکسیژن در کابل برای کمک به بیماران کرونا

کرونا در ایران و جهان؛ ورود اتباع افغانستان از مرز دوغارون ممنوع شد

افزایش چشمگیر شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران