Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابهام در «پرونده ملی» مرگ آسیه پناهی؛ پزشکی قانونی نظر می‌دهد

آسیه پناهی، زن کرمانشاهی که بعد از تخریب آلونکش به طرز مشکوکی درگذشت
آسیه پناهی، زن کرمانشاهی که بعد از تخریب آلونکش به طرز مشکوکی درگذشت Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان کرمانشاه به شبکه خبر صدا و سیما: «این پرونده از نظر ما یک پرونده قتل است و در شعبه ویژه قتل در حال رسیدگی است.»

آگهی

عباس مسجدی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران با سفر به کرمانشاه درباره مرگ مشکوک آسیه پناهی، زن آلونک‌نشین در این شهر گفت علت مرگ وی یک ماه دیگر مشخص می‌شود.

مسجدی اظهارنظر این سازمان در خصوص پرونده زن حاشیه‌نشین کرمانشاهی را بر مبنای استانداردهای علمی و فنی دانست و گفت: «بعد از انجام معاینات، سم‌شناسی، پاتولوژی و آزمایش‌های مربوطه در یک ماه آینده و حتی کمتر از این زمان، علت مرگ خانم آسیه پناهی مشخص می‌شود.»

خبرگزاری ایرنا که این گزارش را منتشر کرده همچنین نوشته است که رئیس پزشکی قانونی کشور دستورات لازم را در خصوص به کارگرفتن نهایت سرعت و دقت در اعلام نتیجه این «پرونده ملی» صادر کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ماجرا چیست؟

سه شنبه هفته گذشته، ۳۰ اردیبهشت مأموران اجراییات شهرداری کرمانشاه خانه آسیه پناهی، زن آلونک‌نشین در انتهای شهرک سجادیه را به دلیل ساخت و ساز غیرقانونی در حریم فضای سبز و برق فشار قوی تخریب کردند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، در این آلونک محقر آسیه پناهی، ۵۸ ساله به همراه دختر و نوه‌اش زندگی می‌کردند. مسئولین شهرداری با ادعای این که این آلونک به صورت غیرقانونی ساخته شده، با ساکنان آن برخورد نامناسبی داشته‌اند. پس از تخریب آلونک، مأموران خانم پناهی را برای انتقال به کمپ «چشمه سفید» در جنوب شهر سوار خودروی اجراییات کردند، اما او در مسیر انتقال دچار سکته قلبی شد و جان خود را از دست داد.

در ویدیویی که لحظاتی پیش از تخریب آلونک زن کرمانشاهی را نشان می‌دهد، دیده می‌شود که او در برابر عملیات مأموران اجرایی مقاومت می‌کند. او لحظه‌ای نیز روی بیل مکانیکی سوار می‌شود تا شاید راننده را از تخریب منصرف کند، اما صدای یکی از مأموران شنیده می‌شود که ظاهرا با بی‌سیم به مأمور دیگری می‌گوید: «بگو بیایند این خانم را ببرند، سریع.»

شبکه‌های اجتماعی
آسیه پناهیشبکه‌های اجتماعی

این ویدیو که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده و در رسانه‌های محلی و ملی بازتاب یافت، واکنش مسئولان را نیز به همراه داشت. در ویدیوی منتشر شده، اثری از برخورد فیزیکی مأموران با آسیه پناهی دیده نمی‌شود، اما گفته می‌شود که مأموران برای گرفتن و سوار کردن این زن درون خودرو، از اسپری استفاده کرده‌اند.

پس از آن آسیه پناهی را با خودرو به چشمه سفید منتقل می‌شود، اما او به دلیلی که هنوز معلوم نیست، جان خود را از دست می‌دهد.

دادستان: «قتل» بوده

در حالی که هنوز گزارش نهایی کالبدشکافی پزشکی قانونی در مورد علت فوت آسیه پناهی منتشر نشده، شهرام کرمی، دادستان استان کرمانشاه درباره ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر ضربه خوردن او حین عملیات مأموران شهرداری، گفت هیچ گونه اثری از ضرب و جرح بر بدن متوفی دیده نشده است.

کرمی دو روز بعد از این ماجرا در گفتگویی با شبکه خبر صدا و سیما گفت که آسیه پناهی به «قتل» رسیده است. وی گفت: «ما پرونده را به بازپرس ویژه قتل ارجاع کردیم و با تجاربی که ایشان دارند خواستیم [...] موضوع را بررسی کنند. این پرونده از نظر ما یک پرونده قتل است و در شعبه ویژه قتل در حال رسیدگی است.»

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با این حال با یادآوری این که پزشکی قانونی باید در مورد علت دقیق فوت نظر بدهد، افزود: «نکته بسیار با اهمیت علت فوت این خانم از نظر پزشکی قانونی است. تا زمانی که ما نتوانیم علت تامه فوت را مشخص کنیم، اظهار نظر صریح و قطعی درباره آن ممکن است خارج از واقعیت باشد.»

واکنش شهرداری و استانداری

هنوز معلوم نیست آسیه پناهی در درمانگاه چشمه‌سفید درگذشته است یا در مسیر رسیدن به این مرکز درمانی.

رسانه‌ها در شرح اتفاقی که برای این پیرزن کرمانشاهی و دختر و نوه‌اش افتاده از زبان غلامرضا شهبازی، مدیر اجراییات شهرداری کرمانشاه اینچنین نوشته‌اند: «ماموران اجراییات شهرداری کرمانشاه پس از دریافت حکم قضایی مبنی‌بر رفع‌تخلف از زمین‌خواران به محدوده انتهای شهرک کیانشهر در منطقه سه شهرداری کرمانشاه مراجعه کرده و حین انجام ماموریت به یک کپر که در راستای زمین‌خواری ایجاد شده بود، برخورد کردند. این زن به‌ظاهر معتاد به همراه دختر و نوه‌اش در این کپر زندگی می‌کردند.»

آگهی

به گفته شهبازی، آسیه پناهی به اخطار ماموران برای خروج از آلونک توجهی نکرد، از این‌رو ماموران خانم کمپ ترک‌اعتیاد چشمه‌سفید در محل حاضر شدند و وی را که مقاومت می‌کرد به اردوگاه منتقل کردند. وی افزود: «این زن پس از انتقال به اردوگاه چشمه‌سفید دچار حالت تهوع شد و درنهایت پس از حضور پزشکان مرکز فوریت‌های پزشکی جان خود را از دست داد.»

امیر دولتشاهی، مدیر روابط عمومی شهرداری کرمانشاه نیز گفت: «فرد متوفی معتاد نبوده، بلکه ناراحتی قلبی داشته و در بین راه ایست قلبی کرده است.»

وی همچنین تأکید کرد که فوت این زن بر اثر ضربه مأموران اجرائیات شهرداری نبوده است. با این حال دولتشاهی مشخص نکرد که چرا آسیه پناهی با این که اعتیاد نداشت در حال انتقال به کمپ چشمه‌سفید بود.

برخی کاربران فضای مجازی از با رد «معتاد» بودن آسیه پناهی، گفته‌اند که او حتی اگر دچار ایست قلبی هم شده باشد، بر اثر فشار روحی و روانی ناشی از خراب شدن خانه‌اش به این مرحله رسیده است.

آگهی

یحیی عیدی، قائم مقام شهردار کرمانشاه نیز در خصوص این ماجرا گفت: «در راستای دفاع از احقاق حقوق شهروندی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز [...] به درخواست اداره حقوقی شهرداری منطقه ۳ از اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری مبنی بر جلوگیری و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در شهرک فدک، نیروهای عملیاتی اداره اجرائیات پس از اخذ مجوزات قانونی به شهر فدک اعزام شدند.»

وی نیز با تأیید «مقاومت» آسیه پناهی در برابر عملیات تخریب گفته است که فرد متوفی «در حال انتقال به محل مناسب دچار ایست قلبی شده» است.

محمد ابراهیم الهی‌تبار، معاون سیاسی امنیتی استاداری کرمانشاه نیز در اظهار نظری در مورد این واقعه گفته است که آلونک تخریب شده در حوزه ساخت و ساز «غیر مجاز» بوده است.

با آن که مقامات محلی کرمانشاه به نحوی سعی دارند ساکنان آلونک را در ساخت و ساز «غیر مجاز» آن مقصر جلوه بدهند، روایت دیگری هم از این داستان وجود دارد.

آگهی

نتیجه بررسی یورونیوز از برخی منابع محلی و یک خبرنگار آزاد در کرمانشاه نشان می‌دهد که سال‌ها پیش اداره اوقاف کرمانشاه زمین‌های منطقه را به‌صورت قولنامه‌ای به مردم فروخته، اما شهرداری به طمع دریافت برخی امتیازات از اداره اوقاف، مجوز ساخت خانه را برای اهالی این منطقه صادر نکرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در واقع شهرداری در پی دریافت زمین‌هایی باارزش ۸۰ درصد زمین‌های موجود از اداره اوقاف بوده و اداره اوقاف نیز زیربار این درخواست نرفته است. این دوئل بین اداره اوقاف و شهرداری کرمانشاه ۱۲ سال مردم منطقه را از استفاده قانونی از املاک و زمین‌های خود محروم کرده و پس از مدتی با افزایش ارزش زمین‌ها و بالارفتن قیمت‌ها برخی مردم این مناطق به دور از چشم شهرداری شروع به ساخت‌وساز می‌کنند و در منازلی سکونت پیدا می‌کنند که بدون مجوز شهرداری ساخته‌اند.

در این میان برخی خانواده‌های فقیر با افزایش نرخ اجاره‌بها در این منطقه و مسائلی از این دست به ساخت آلونک‌های محقری با کمک دیگر اهالی منطقه مجبور شدند. شهرداری با اطلاع از این ماجرا اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری ماموران اجرایی خود را به این منطقه فرستاد تا با تجهیزات کامل به تخریب املاک غیرقانونی مبادرت کنند.

شبکه‌های اجتماعی
آلونک آسیه پناهی که تخریب شدشبکه‌های اجتماعی

گفته می‌شود که مأموران شهرداری ابتدا با مقاومت ساکنان مواجه شده و در مراجعه بعدی با پرتاب گاز اشک‌آور در داخل خانه‌ها، مردم را از خانه‌ها فراری داده و منازل را تخریب کرده‌اند.

آگهی

به هر روی، تصاویر منتشر شده از تخریب سکونت‌گاه محقر زن کرمانشاهی در حالی که همزمان ساختمان‌های مدرن در همان منطقه دیده می‌شود، واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ کودکان زلزله‌زده کرمانشاه، از شایعه تا واقعیت

واکنش وزارت اطلاعات ایران به خودکشی یک دختر جوان در کرمانشاه

روحانی در کرمانشاه: دولت به مبارزه با دزدی و فساد ادامه می‌دهد