دولت افغانستان ۹۰۰ زندانی دیگر طالبان را آزاد می‌کند

زندانیان آزاد شده طالبان در افغانستان
زندانیان آزاد شده طالبان در افغانستان Copyright عکس از توییتر جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در پایان روز (سه شنبه) ممکن است به رقمی بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ زندانی برسیم اما نیت ما آزاد کردن ۹۰۰ زندانی طالبان در روز جاری است.»

آگهی

یک مقام ارشد امنیتی افغانستان در سومین روز از آتش‌ بس گفت که دولت این کشور قصد دارد ۹۰۰ زندانی دیگر طالبان را آزاد کند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتر نوشت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان امروز در تلاش برای اطمینان از موفقیت در روند صلح، ادامه آتش بس و شروع سریع مذاکرات کلیدی، حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد خواهد کرد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای فیصل همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت: «مسائل فنی در میان است و برای انجام مراحل قانونی، بعضی اوقات انجام کار بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم طول می‌کشد. در پایان روز (سه شنبه) ممکن است به رقمی بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ زندانی برسیم اما نیت ما آزاد کردن ۹۰۰ زندانی طالبان در روز جاری است.»

یک منبع دیگر در شورای امنیت ملی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این تصمیم را تأیید کرده و گفته است که آزاد کردن زندانیان طالبان در روزهای آتی ادامه می‌یابد.

شورشیان طالبان که به مدت چندین هفته، حملات مرگباری را علیه نیروهای دولتی افغان انجام داده بودند، روز شنبه به شکلی غیرمنتظره و به صورت یکجانبه به مدت سه روز آتش بس اعلام کردند تا به گفته خودشان با توقف نبردها هموطنان‌شان «بتوانند در آرامش و آسایش جشن عید فطر را بر پا کنند». این آتش بس امشب به پایان می‌رسد.

توییت سخنگوی شورای امنیتملی افغانستان درباره آزادی زندانیان طالبان به زبان پشتو

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان پیشنهاد آتش بس طالبان را بی‌درنگ پذیرفت و روز یکشنبه در پاسخ به اعلام آتش بس از سوی طالبان اعلام کرد که «به نشانه حسن نیت» روند آزادی بیش از ۲ هزار زندانی طالبان را تسریع می‌کند.

به گفته جاوید فیصل، ابتدا ۱۰۰ زندانی طالبان روز دوشنبه آزاد شدند و تا قبل از تصمیم آزادسازی ۹۰۰ نفر در روز سه شنبه، قرار بود برای رسیدن به شمار ۲ هزار نفر، هر روز حدود ۱۰۰ نفر نیز آزاد شوند.

مبادله حداکثر ۵ هزار زندانی طالبان نزد دولت افغانستان با خد اکثر هزار زندانی دولتی نزد طالبان، بندی است که نمایندگان طالبان و آمریکا در توافق‌نامه امضا شده میان خود در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند/حوت) گنجانده بودند. دولت افغانستان با آن که این توافق را تأیید نکرده اما در حال مبادله زندانی با طالبان است.

دولت کابل تا پیش از آتش بس جاری، حدود هزار زندانی طالبان را آزاد کرده بود اما طالبان تا کنون تنها ۳۰۰ نفر را آزاد کرده‌اند.

در توافق‌نامه آمریکا با طالبان همچنین خروج نیروهای خارجی از افغانستان در طی ۱۴ ماه پیش‌بینی شده است به شرط آن که شورشیان طالبان به تعهدات امنیتی عمل کنند و با مقامات افغانستان در مورد آینده این کشور وارد مذاکره شوند.

به استثنای چند مورد درگیری جزئی، آتش بس در طی دو روز گذشته در افغانستان به خوبی رعایت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به خودروی یک شبکه تلویزیونی در کابل ۲ کشته برجای گذاشت

تبادل آتش میان طالبان و دولت افغانستان بعد از پایان آتش‌بس ۳ روزه

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد