طالبان در انتظار آزادی زندانیان، برای دومین روز آتش‌بس را رعایت کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
افغانستان
افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

به نظر می‌رسد آتش‌بسی که طالبان آن را به طور غافلگیرانه پیشنهاد کرد، روز دوشنبه برای دومین روز متوالی رعایت شده است و مسئولان این گروه منتظرند تا مقامات دولتی همان گونه که وعده داده‌اند، بیش از ۲ هزار زندانی آنها را آزاد کنند.

طالبان به مناسبت تعطیلات عید فطر پیشنهاد ‌آتش‌بس۷۲ ساعته از روز یکشنبه را مطرح کردند. دولت افغانستان بی‌درنگ با این پیشنهاد موافقت کرد و به تلافی این اقدام طالبان برنامه‌هایی را برای آزادی زندانیان این گروه اعلام کرد. اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که دولت همچنین آماده مذاکرات صلح با طالبان است تا شاید به این ترتیب جنگی که از حدود دو دهه پیش در این کشور آغاز شده بالاخره پایان یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت: «آتش‌بس هم اکنون برقرار است و تاکنون گزارشی مبنی بر تخلف از آن نرسیده است. ما امیدواریم که این امر در نهایت به یک صلح پایدار منجر شود زیرا مردم افغانستان آرزوی آن را دارند و سزاوار آن هستند.»

در شهر کندز (قندوز) که طالبان چند روز پیش به آن حمله کرده بودند، آرامش حاکم شده و اهالی عید فطر را بدون مشکل جشن گرفته‌اند.

از زمان امضای توافق‌نامه طالبان با آمریکا در ماه فوریه که طی آن آمریکایی‌ها متعهد به خروج تمام نیروهایشان از افغانستان شدند، خشونت‌ها در این کشور افزایش یافت. در آن توافق‌نامه با پیش‌بینی آغاز مذاکرات بین افغانی مقرر شده است که ابتدا دولت ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کرده و در عوض شبه نظامیان طالبان نیز حدود هزار تن از نیروهای امنیتی اسیر نزد خود را آزاد کنند.

دولت افغانستان روز شنبه اعلام کرد که حدود ۲ هزار تن از زندانیان طالبان را به نشانه «حسن نیت» آزاد می‌کند. این در حالی است که مقامات کابل تا کنون حدود هزار زندانی طالبان را آزاد کرده‌اند و شورشیان طالبان تنها ۳۰۰ عضو نیروهای امنیتی افغانستان را رها کرده‌اند. طالبان تأکید دارد که بر پایه توافق با ایالات متحده، کابل باید هر ۵ هزار زندانی این گروه را آزاد کند. سهیل شاهین سخنگوی طالبان در توییتر گفت: «این روند باید به منظور رفع موانع در راه آغاز مذاکرات بین افغانی انجام شود.»

از زمان حمله ایالات متحده به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تا کنون تنها یک آتش بس دیگر در این کشور وجود داشته است و آن هم یک وقفه سه روزه درگیری‌ها بین طالبان و کابل به مناسبت عید فطر در سه سال پیش بود. آن آتش‌بس را رئیس جمهوری غنی پیشنهاد داده بود.