شایعه درگذشت میشل عون رئیس جمهور ۸۵ ساله لبنان رد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Dalati Nohra
Dalati Nohra   -  کپی رایت  AP Photo

خبرگزاری ملی لبنان (ننا) روز یکشنبه شایعات مربوط به درگذشت میشل عون، رئیس جمهوری ۸۵ ساله این کشور را رد کرد.

این شایعات عمدتا از مسیر واتس‌اپ در سراسر کشور منتشر شده‌اند و ادمین‌ها در این پیام‌رسان، «ننا» را به عنوان منبع خبر درگذشت میشل عون اعلام کرده بودند.

خبرگزاری ملی لبنان در بیانیه‌ای ضمن «نادرست و بی‌اساس» خواندن این شایعات اعلام کرد: «این خبرگزاری هیچ ارتباطی با حساب‌های ساختگی در پیام رسان‌ها که چنین خبری را منتشر کرده‌اند ندارد و انتشار آن را انکار می‌کند. هدف از انتشار چنین شایعه‌ای سردرگم کردن مردم بوده است.»

میشل عون، فرمانده پیشین ارتش لبنان و رهبر و بنیانگذار حزب «جنبش میهنی آزاد» در سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی پارلمان این کشور برای مقام ریاست جمهوری برگزیده شد تا به بن‌بست سیاسی ۲۹ ماهه در این کشور پایان دهد.

او که پیرترین رئیس جمهور جهان عرب محسوب می‌شود، از سال ۲۰۰۵ میلادی نیز نماینده پارلمان لبنان بود. این سیاستمدار کهنه‌کار در ماههای گذشته به دلیل ناآرامی‌های گسترده در لبنان، بشدت از سوی افکار عمومی زیر انتقاد قرار داشت.

ناآرامی‌های لبنان که در اکتبر گذشته در اعتراض به وضع مالیات بر تماس‌های تلفنی واتس‌اپ آغاز شد، به سرعت سراسر کشور را فراگرفت و به اعتراض علیه عملکرد دولت تبدیل گردید.

این اعتراضات درنهایت منجر به استعفای سعد حریری از مقام نخست‌وزیری شد اما حتی تشکیل دولتی جدید به ریاست حسن دیاب در ماه ژانویه نیز نتوانست از خشم مردم بکاهد.

معترضان خواستار ایجاد یک دولت جدید تکنوکرات و تغییر کامل طبقه سیاسی حاکم در این کشور هستند.