تلفات سنگین طالبان در کندز؛ ارتش افغانستان حمله را دفع کرد

تلفات سنگین طالبان در کندز؛ ارتش افغانستان حمله را دفع کرد
Copyright  کندوز
نگارش از یورونیوز فارسی

نبرد چند ساعت ادامه یافت و با پشتیبانی هوایی ارتش، حملهٔ طالبان پاسخ داده شد که در نتیجهٔ آن ۴۰ عضو این گروه کشته و ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

نیروهای ارتش افغانستان روز سه‌شنبه حملهٔ شدید گروه طالبان به شهر کندز (قندوز) در شمال این کشور را دفع کردند.

مقامات ارتش افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کردند که ستیزه‌جویان طالبان در ساعات اولیه بامداد به چند ایستگاه نیروهای دولتی در حاشیهٔ این شهر یورش بردند که در نتیجهٔ آن نبرد شدیدی میان دو طرف آغاز شد.

دراین بیانیه همچنین تصریح شده است که نبرد چند ساعت ادامه یافت و با پشتیبانی هوایی ارتش، حملهٔ طالبان پاسخ داده شد که در نتیجهٔ آن ۴۰ عضو این گروه کشته و ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

این درحالی است که وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژهٔ ایالات متحده برای صلح در افغانستان، به‌منظور فراهم کردن زمینهٔ گفت‌وگوهای صلح به دوحه رفته‌است.

گرچه نیروهای طالبان در ماه‌های گذشته چندین بار در مناطق روستایی و حاشیهٔ شهرها با نیروهای دولتی درگیر شده‌‌اند اما تلاش برای ورود به شهری کلیدی چون کندوز از اوج‌گیری مجدد کشمکش‌های داخلی در این کشور حکایت دارد. شهر شمالی کندوز نزدیک به مرز تاجیکستان قرار دارد و پیش از این دوبار در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کوتاه‌زمانی به دست طالبان افتاده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هفتهٔ گذشته اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پس از مدت‌ها به ارتش این کشور فرمان داد تا از وضع دفاعی فعال به وضعیت تهاجمی بازگردد. گروه طالبان نیز در واکنش به این اقدام وعده داد که حملات بیشتری در انتظار نیروهای دولتی خواهد بود.

نمایندگان طالبان در ماه فوریه، با ایالات متحده توافقی امضا کردند تا به‌شرط سهم داشتن در ادارهٔ کشور با دولت کنونی افغانستان صلح کنند و در عوض آمریکا نیز نیروهای خود را از این کشور خارج کند، اما از زمان این توافق تا کنون خشونت‌های این گروه همچنان ادامه یافته و اخیرا بیشتر نیز شده است.

از زمان امضای توافق با آمریکا، طالبان بیش از ۳۸۰۰ حمله در خاک افغانستان انجام داده‌اند که به کشته شدن ۴۲۰ شهروند و زخمی شدن ۹۰۶ تن دیگر انجامیده است.

مطالب مرتبط