Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شواهد اولیه از ارتباط بیماری کاوازاکی و کووید-۱۹؛ کودکان مبتلا پادتن کرونا دارند

شواهد اولیه از ارتباط بیماری کاوازاکی و کووید-۱۹؛ کودکان مبتلا پادتن کرونا دارند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پزشکان ایتالیایی اولین شواهد قابل اتکاء از ارتباط موجود بین بیماری کووید-۱۹ و یک سندروم نادر التهابی را گزارش کردند که طی هفته‌های اخیر و همزمان با شیوه ویروس کرونا برخی از کودکان را در اروپا، آمریکا و آسیا روانه بخش مراقبت‌های ویژه کرده و جان تعدادی از آنها را نیز گرفته است.

آگهی

پزشکان ایتالیایی اولین شواهد قابل اتکاء از ارتباط موجود بین بیماری کووید-۱۹ و یک سندروم نادر التهابی را گزارش کردند که طی هفته‌های اخیر و همزمان با شیوع ویروس کرونا برخی از کودکان را در اروپا، آمریکا و آسیا روانه بخش مراقبت‌های ویژه کرده و جان تعدادی از آنها را نیز گرفته است.

در حال حاضر تنها در بریتانیا بین ۷۵ تا ۱۰۰ کودک به دلیل بروز علائم سندرومی که شبیه بیماری کاوازاکی و شوک سمی است، بستری هستند و روز سه‌شنبه نیز نخستین مورد مرگ ناشی از این بیماری مرموز در لندن گزارش شد.

کودکان مبتلا اغلب دارای علائم اولیه همچون تب، کهیر پوستی، قرمزی چشم، لب‌های ترک خورده و درد شکم هستند و سپس با بروز التهاب در رگ‌ها دچار آسیب‌های قلبی می‌شوند که گاه مرگبار است.

نتایج تازه‌ترین بررسی پزشکان در برگامو، شهری که بیشترین میزان شیوع ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن را در ایتالیا داشته نشان می‌دهد که همزمان با افزایش ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در سه ماه گذشته، تعداد کودکان مبتلا به سندورمی با علائمی شبیه به بیماری کاوازاکی در مقایسه با پنج سال گذشته تقریبا ۱۰ برابر شده است.

این بررسی نشان می‌دهد، از میان۱۰ کودکی که در فاصله اواسط فوریه و اواسط ماه آوریل به دلیل بروز علائم سندروم حاد التهابی تحت درمان بوده‌اند، نتایج آزمایش بالینی هشت نفر از آنها از نظر وجود پادتن ضد ویروس کرونا مثبت بوده است. پزشکان ایتالیایی معتقدند که دو مورد منفی ثبت شده نیز ناشی از خطای مرسوم در انجام آزمایش تشخیص ویروس کرونا بوده است.

لونزو دانتیگا، مسوول انجام این بررسی در بیمارستان پاپا جیوانی می‌گوید: «تردیدی نداریم که ویروس کرونا علت افزایش ابتلا به بیماری کاوازکی در میان کودکان است.»

نتایج این بررسی که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده تاکید دارد که در میان هر هزار کودکی که در معرض ویروس کرونا قرار دارند حدود یک نفر به این سندروم نادر مبتلا می‌شود که برخی از آنها نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه دارند؛ با این حال دولت‌ها برای اجرای سیاست کاهش سطح قرنطینه در کشورها باید به تهدید ناشی از گسترش این سندورم نیز توجه داشته باشند.

بیماری کاوازاکی پیشتر در کودکان کمتر از ۵ سال مشاهده شده بود که از واکنش التهابی بدن پس از بروز عفونت ناشی می‌شود و اجزاء مختلف بدن را درگیر خود می‌کند.

پزشکان نگرانند که با بازگشایی مدارس پس از کاهش سطح قرنطینه عمومی در کشورهای مختلف جهان، این بیماری گسترش یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار قربانیان کرونا در جهان از ۳۰۰هزار نفر گذشت

آیا زنان کمتر از مردان «روان‌آزار» هستند؟

ناف شما تو رفته است یا برآمده، آیا می‌دانید چرا؟