ترامپ: بر سر توافق تجاری امضاء شده با چین دوباره مذاکره نمی‌کنیم

ترامپ: بر سر توافق تجاری امضاء شده با چین دوباره مذاکره نمی‌کنیم
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» در چین گزارش داده بود که گروهی از مشاوران دولت این کشور به دنبال مذاکره مجدد بر سر مرحله اول توافق تجاری با آمریکا و ابطال احتمالی آن هستند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید با مذاکره مجدد بر سر مرحله اول توافق تجاری با چین مخالف است.

این سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده پس از آن بیان می شود که روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» در چین گزارش داد که گروهی از مشاوران دولت این کشور به دنبال مذاکره مجدد بر سر مرحله اول توافق تجاری با آمریکا و ابطال احتمالی آن هستند. دونالد ترامپ در حالی مذاکره مجدد بر سر توافق تجاری با چین را رد می کند که خود او نیز مدتی خروج از این توافق را که ماه ژانویه (دی/بهمن) به امضاء رسید مدنظر داشت.

رئيس جمهوری در مورد بررسی مجدد توافق تجاری با چین گفت: «من علاقه ای ندارم. ما توافقی امضاء کردیم. من هم این [تمایل چین به مذاکره مجدد] را شنیده ام. آنها می خواهند مذاکرات تجاری را از سر بگیرند تا آن را به توافق بهتری برای خودشان تبدیل کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP
تجارت بین آمریکا و چینAP

وی افزود که مایل است دریابد که آیا پکن بنا به مفاد توافق انجام شده به شکل گسترده میزان خرید کالاهای آمریکایی را افزایش خواهد داد یا خیر. 

چین بر اساس مرحله اول توافق تجاری با آمریکا پذیرفته است تا طی دو سال میزان خرید کالا و خدمات از ایالات متحده را ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد. در مقابل واشنگتن متعهد شده است تا به تدریج تعرفه های وضع شده روی کالاهای چینی را لغو کند.

چین روز دوشنبه تنها چند ساعت پس از انتشار گزارش روزنامه «گلوبال تایمز» سفارش خرید ۲۴۰ هزار تن سویا از آمریکا را تحویل داد. به این ترتیب ارسال محصولات سفارش داده شده به چین که امکان افزایش میزان آن نیز وجود دارد از ماه ژوئیه (تیر/مرداد) آغاز خواهد شد.

دولت چین همچنین روز سه شنبه فهرست ۷۹ کالایی را که واجد شرایط معافیت از تعرفه های متقابل پکن روی محصولات آمریکایی هستند اعلام کرد. چین پیش از این در ماه فوریه (بهمن/اسفند) اعلام کرده بود که ۶۹۶ محصول ایالات متحده از جمله سویا و گوشت خوک را از تعرفه های گمرکی وضع شده مستثنی خواهد کرد.

تنش ها در روابط واشنگتن با پکن طی هفته های گذشته بر سر شیوع ویروس جدید کرونا و منشاء این ویروس افزایش یافته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز هند به بریتانیا و اتحادیه اروپا برای تجارت آزاد

آتش‌بس در جنگ تجاری؛ چین و آمریکا فاز نخست توافق‌ اقتصادی را امضا کردند

توافق تجاری چین و آمریکا؛ مراسم رسمی امضای توافقنامه به زودی برگزار خواهد شد