Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زنان ایتالیا: سهم‌مان در مبارزه با کرونا بسیار است و در تصمیم‌گیری‌ هیچ

دو تن از کارکنان زن بیمارستان سانتو اسپیریتو، رم، آوریل ۲۰۲۰
دو تن از کارکنان زن بیمارستان سانتو اسپیریتو، رم، آوریل ۲۰۲۰ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۷۰ پژوهشگر، دانشمند و محقق زن ایتالیایی با انتشار توماری از دولت این کشور خواستند تا با رعایت اصول «دموکراسی و تمدن»، زنان را نیز در میان اعضای «کمیسیون تصمیم‌گیری دربارهٔ بحران» کرونا جای دهد.

آگهی

شیوۀ رویارویی با بحران ویروس کرونا سبب شده تا خشم و نارضایتی زنان ایتالیا از نابرابری جنسیتی در این کشور بیش از پیش عیان شود.

حدود ۷۰ پژوهشگر، دانشمند و محقق زن ایتالیایی با انتشار توماری از دولت این کشور خواستند تا با رعایت اصول «دموکراسی و تمدن»، زنان را نیز در میان اعضای «کمیسیون تصمیم‌گیری دربارهٔ بحران» کرونا جای دهد.

در میان مقامات ایتالیایی که هر روز تازه‌ترین اطلاعات را دربارهٔ کرونا اعلام می‌کنند، فقط یک زن حضور دارد و او هم کسی است که گفته‌های مسئولان را به زبان اشاره برای ناشنوایان ترجمه می‌کند. حتی تمامی ۲۰ عضو کمیسیونِ تصمیم‌گیری برای تعیین زمان و چگونگی پایان قرنطینه در این کشور هم مرد هستند.

این درحالی است که بیش از نیمی از پزشکان و نیز بیش از سه‌چهارمِ پرستاران این کشور را زنان تشکیل می‌دهند‌. همچنین سه تن از پژوهشگرانی که در نخستین روزهای انتشار ویروس تازهٔ کرونا توانستند این ویروس را در ایتالیا جداسازی و مشخص کنند زن بودند.

حالا برای حمایت از این زنان، کارزاری بر روی شبکه‌های اجتماعی ایتالیا به‌راه افتاده که ایجادکنندگانش، با اشاره به همان بانوی مترجم ناشنوایان، آن را «صدا می‌خواهیم» نام نهاده‌اند.

AP
کارکنان زن بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در نزدیکی رم، آوریل۲۰۲۰AP

از سوی دیگر ۱۶ سناتور زن ایتالیا طرحی را به سنای این کشور برده‌‌اند که از دولت می‌خواهد نابرابریِ جنسیتی را چاره کند. این در حالی است که ده‌ها زنِ عضو مجلس نمایندگان ایتالیا نیز طرح مشابهی را با شعار «صدایمان را به‌گوش‌شان برسانیم» ارائه کرده‌‌اند.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا ضمن تأیید این خواستها، از رئیس کمیسیون مشاوره،‌ پژوهش و کارشناسیِ دولت خواست زنان را وارد کار کند و وزیران کابینه‌اش را نیز ملزم کرد تا «رعایت برابری جنسیتی» را مد نظر داشته باشند.

اما نگرانی زنان ایتالیا از محدودهٔ این بیماری همه‌گیر فراتر می‌رود. آنها به عنوان مثال از این نگرانند که در صورتی که مدارس کشور تا آخر تابستان بسته بماند و ادارات و شرکت‌ها بازگشایی شوند، از هر دو عضو یک زوج‌ِ شاغل آنکه مجبور می‌شود در خانه بماند، زن است و این امر در جامعهٔ ایتالیا ریشه‌های ژرف فرهنگی دارد.

حضور زنان در بازار کار ایتالیا در ۲۵ سال گذشته تنها ۸ درصد رشد داشته است. آمار سال ۲۰۱۸ اتحادیه اروپا نشان ‌می‌دهد که در ایتالیا ۵۳ درصد از زنان وارد نیروی کار کشور می‌شوند، حال‌آنکه این رقم برای مردان ایتالیایی ۷۳ درصد است. این رقم، پس از یونان، نشانگر پایین‌ترین میزان ‌سهم‌گیریِ زنان از نیروی کار در اروپاست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر ایتالیا ۳ ساعت به پرسش‌های دادستان درباره مقابله با کرونا پاسخ داد

علامت‌گذاری در متروی میلان برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی

قتل دانشجوی دختر بار دیگر موضوع خشونت علیه زنان در ایتالیا را برجسته کرد