Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تاثیر ویروس‌کرونا بر وضعیت گردشگری در بامیان افغانستان

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بامیان افغانستان با مجسمه های بودا روزگاری مامن گردشگران اروپایی بسیاری بود. سال ۲۰۰۱ طالبان دو مجسمه بودا را تخریب کرد. افغانستان مدتی است احیای صنعت گردشگری در بامیان را از سر گرفته است و گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده است.

آگهی

روزگاری بامیان افغانستان بهشت هیپی‌های اروپایی و جاذبه‌ای برای گردشگران خارجی بود. مجسمه‌های بودا در این شهر تاریخی به جذب گردشگران کمک می‌کردند تا اینکه طالبان این مجسمه‌ها را در سال ۲۰۰۱ به کلی منفجر و ویران کردند.

در سال‌های اخیر مقام‌های افغان تلاش کردند تا گردشگری را دوباره در بامیان فعال کنند. روند جذب گردشگر در بامیان به خوبی پیش می‌رفت که شیوع ویروس کرونا موجب توقف کار هتل‌ها و امور گردشگری در این منطقه شد.

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از تخریب، بزرگ‌ترین تندیس‌های بودا و بلندترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌شمار می‌آمدند.

بامیان با دریاچه‌های تماشایی و طبیعتی زیبا و آثار تاریخی همچنان چشم‌انتظار گردشگران داخلی و خارجی است.

مجسمه‌های بودا در خنگ‌بت و سرخ‌بت تندیس‌های بزرگی به بلندای ۵۳ و ۳۵ متر بودند که در دل کوه در ولایت بامیان افغانستان قرار داشتند.

چین گردشگران را به حضور در بامیان تشویق می‌کند

یوانشی، توریست چینی از تبلیغات دولت چین در امن بودن منطقه بامیان افغانستان می‌گوید حالا ما باید این نکته را با دیگران در میان بگذاریم تا بدانند اینجا به نسبت منطقه گردشگری امنی است.

کلیم‌الله بامیک، صاحب یکی از هتل‌های بامیان به دوره‌های پیش از وقوع جنگ و حضور گردشگران در بامیان اشاره کرده و می‌گوید: «روزگاری اینجا خیلی شلوغ بود. هتل لوکسی هم نبود اما خیلی از اروپایی‌های پولدار به اینجا می‌آمدند.» او می‌افزاید: «من و بسیاری از شهروندان افغان تنها خواستار امنیت هستیم. امنیت که بیاید گردشگری هم می‌آید.»

افزایش روند جذب گردشگر در بامیان

عزیزه، زن افغانستانی که کسب و کار کوچکی دارد از میزان فروش محصولاتش نسبت به سالهای گذشته راضی است.

اسحاق عزیزی، رئیس‌اداره فرهنگ و گردشگری بامیان هم می‌گوید: «سال گذشته ۱۸۰ هزار توریست داشتیم و امسال ۲۲۰ هزارنفر. این آمار نشان می‌دهد که شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی حضور گردشگران در این منطقه بودیم.»

آثار منفی شیوع ویروس کرونا بر هتلداری در بامیان

رضا یوسفی، مدیر یکی از هتل‌های بامیان از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر سفر گردشگران در هفته‌های اخیر به بامیان می‌گوید: «دو هفته می‌شود که هیچ مشتری نداشتیم. این مدت هم هیچ تماس تلفنی و ایمیلی مبنی بر رزرو هتل دریافت نکردیم. بنابراین مجبور شدیم خیلی از کارمندان مان را هم مرخص کنیم.»

مجسمه‌های بودا در خنگ‌بت و سرخ‌بت، تندیس‌های بزرگی به بلندای ۵۳ و ۳۵ متر بودند که در دل کوه در ولایت بامیان افغانستان قرار داشتند.

تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شدند و در نهایت سال ۲۰۰۱ میلادی طالبان از این دو اثر تاریخی تنها تلی خاک برجای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صعود مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران؛ ویروس کرونا به سراسر افغانستان رسید

شمار قربانیان کرونا در ایران به کمتر از ۵۰ نفر رسید؛ صعود مبتلایان در تاجیکستان و افغانستان

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد