از شهاب‌سنگ تا زنبور قاتل؛ واکنش‌ها به اخباری که حواس ما را از کرونا پرت کردند

از شهاب‌سنگ تا زنبور قاتل؛ واکنش‌ها به اخباری که حواس ما را از کرونا پرت کردند
Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرهایی که در میان اضطراب ناشی از شیوع کرونا و اطلاعات محدود ما از آن و نامشخص بودن آینده، تنوع و رازآلودی خاصی داشتند و محتوای هیچکدام از خبرها بر عکس شیوع کرونا، تهدید جدی برای جان بشر نبود.

آگهی

شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر تنها سرخط خبرهای رسانه‌های جهان نیست بلکه میزان زیادی از سهم خبری هر روز مردم را تشکیل می‌دهد.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون تنها خبر شیوع ویروس کرونا، درمان‌های متعدد برای بیماری کووید ۱۹ و تولید واکسن آن نبود که توجه مخاطبان رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد. در بحبوحه خبرها و گزارش‌های مربوط به کرونا، خبرهای دیگری نیز بودند که همچنان برای مخاطبان جذاب به نظر می‌آمدند.

این دست اخبار در میان اضطراب ناشی از شیوع کرونا و اطلاعات محدود ما از آن و نامشخص بودن آینده، تنوع و رازآلودی خاصی داشتند و محتوای هیچکدام از آنها نیز بر عکس شیوع کرونا، تهدید جدی برای جان بشر نبود.

مخاطبان نیز به این اخبار به اندازه گزارش‌های بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ و حتی بیش از آن واکنش نشان دادند. واکنش‌هایی که در اکثر موارد با شوخ‌طبعی و بزرگنمایی همراه بود.

چرا واکنش ما به خبرهای غیرمترقبه و بزرگ با شوخ‌طبعی همراه می‌شود؟

پژوهشگران علم روانشناسی می‌گویند که ما در برابر ترس، از ابزار خنده و شوخ‌طبعی استفاده می‌کنیم و با این مکانیسم دفاعی، اضطراب را از بین برده و با نوعی احساس شهامت (حتی اگر خیالی) با یک تهدید روبرو می‌شویم.

چند مورد از این خبرها و واکنش به آنها را در این مطلب مرور می‌کنیم:

زنبور قاتل به ایالات متحده رسید

آخرین موضوع مورد توجه کاربران در ایالات متحده، ورود یک نوع زنبور گاوی عظیم‌الجثه به این کشور بود.

تنها چند نیش این زنبور سرخ آسیایی که به زنبور قاتل نیز مشهور است می‌تواند جان انسان را بگیرد. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از نیش این زنبور در ژاپن زیستگاه اصلی این حشره، در سال بین ۲۰ تا۵۰ نفر است.

در هفته اخیر حشره‌شناسان اعلام کردند که این نوع از زنبور سرخ آسیایی در واشنگتن مشاهد شده است.

همین موضوع واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت. یکی از کاربران با استفاده از عکس فتوشاپ شده زنبور قاتل که در پشت درخت پنهان شده می‌نویسد: «قرنطینه تمام شد و بالاخره همه می‌توانند از خانه خارج شوند… حالا زنبور قاتل»

یک کاربر دیگر به موضوع هجوم مردم برای خرید دستمال توالت در زمان شیوع ویروس کرونا اشاره کرده و می‌نویسد: «زنبور قاتل چیست و من باید برای آن چه تعداد دستمال توالت بخرم.»

البته کاربران فارسی زبان توئیتر هم موضوع زنبور قاتل را از قلم ننداختند:

بشقاب پرنده و احتمال حضور بیگانگان در زمین؟

وزارت دفاع آمریکا روز ۲۷ آوریل سه ویدئو با موضوع «اشیای پرنده ناشناس» را از حالت طبقه‌بندی شده خارج کرد و بار دیگر توجه‌ها را از موضوع شیوع کرونا، بحران اقتصادی ناشی از آن و مرگ و میر قربانیان به موضوع جذاب بیگانگان در زمین و پرواز بشقاب پرنده جلب کرد.

این ویدئو اولین‌بار در سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود و سپس در سال ۲۰۱۹ صحت آن از سوی نیروی دریایی ایالات متحده تایید و امسال در میان روزهای سخت ایالت‌های آمریکا در مقابله با کرونا بار دیگر از سوی پنتاگون تائید و برای ساعاتی به سرخط خبرای رسانه‌ها تبدیل شد.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع نیز همراه با طنزی تلخ نسبت به وضعیت کنونی بشر در گیر و دار بحران کرونا بود:

شهاب سنگی که با سرعت «به سمت زمین» می‌آمد

اوایل ماه مارس امسال یعنی در میانه شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، اداره ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا اعلام کرد که شهاب سنگ بزرگی به سمت زمین در حال حرکت است.

البته در متن این خبر آورده شده بود که مطابق محاسبات انجام شده، این شهاب سنگ از فاصله ۶.۳ میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد که چیزی نزدیک به ۱۶ برابر فاصله زمین تا ماه است.

آگهی

اما همین به سمت زمین آمدن شهاب سنگ برای واکنش‌های بسیار و گاهی طنزآمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی کافی بود.

یکی از کاربران با اشاره به اتفاقات پیاپی سال اخیر و مقایسه آنها با بازی کامپیوتری می‌نویسد: «من می‌رم بخوابم اگه اژدها اومد بیدارم کنید. این مرحله‌های تکراری را دوست ندارم.»

البته پس از موعد عبور این شهاب سنگ از کنار زمین هم کاربرانی بودند که با شوخ‌طبعی اغراض‌آمیز نسبت به وضعیت جهان از برخورد نکردن آن با سیاره انسان‌ها ناامید شدند:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حرکت شهاب سنگ عظیم با سرعت ۳۰ هزار کیلومتر در ساعت به سمت کره زمین

زنبورها و شامپانزه‌ها؛ از نابغه‌های کوچک روی زمین چه می‌دانیم؟

تصاویری از حمله دسته جمعی زنبورها به مسابقه تنیس در آمریکا