Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زنبور قاتل آسیایی در کمین زنبور عسل آمریکا

زنبور قاتل آسیایی در کمین زنبور عسل آمریکا
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این زنبور که با نام علمی «وسپا ماندارینا» شناخته می‌شود، بزرگترین زنبور جهان است که تا ۵ سانتیمتر رشد می‌کند و طول بال‌هایش بیش از ۷ سانتیمتر می‌رسد.

آگهی

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند بزرگترین زنبور جهان یعنی «زنبور سرخ غول‌آسای آسیایی» موسوم به «زنبور قاتل» اخیرا به ایالات متحده راه پیدا کرده است و در حال لانه‌سازی است.

این زنبور که با نام علمی «وسپا ماندارینا» شناخته می‌شود، بزرگترین زنبور از گونهٔ زنبورهای سرخ است که تا ۵ سانتیمتر رشد می‌کند و طول بال‌هایش بیش از ۷ سانتیمتر می‌رسد.

بنابر مطالعات حشره‌شناسی چرخهٔ زندگی زنبور سرخ غول‌آسای آسیایی در ماه آوریل آغاز می‌شود، به‌این ترتیب که نخست ملکه از خواب زمستانی بر می‌خیزد و آنگاه تمام گروه برای لانه‌سازی در زیر زمین آماده می‌شوند.

اما خطر زنبورهای قاتل در اواخر تابستان و اوائل پاییز بیشتر می‌شود زیرا آنها به کندوی زنبور عسل هجوم می‌برند. مهاجمان غول‌پیکر سر زنبورهای بزرگتر را می‌کنند و لاروها و شفیره‌های کندو را می‌خورند.

چند زنبور سرخ بزرگ می‌توانند ظرف چند ساعت یک کندوی بزرگ زنبور عسل را نابود کنند. امری که نگرانی مقامات ادارهٔ کشاورزی چند ایالت آمریکا از جمله ایالت واشنگتن را برانگیخته است.

AP
یک زنبور سرخ غول‌آسای آسیاییِ مُرده در دست پژوهشگری آمریکایی. آوریل ۲۰۲۰AP

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات ایالت واشنگتن اعلام کرده‌اند که این زنبورها را ردیابی می‌کنند و همچنین برای به‌دام انداختن آنها تله‌هایی را تدارک دیده‌اند تا از آسیب‌‌رسانی آنها جلوگیری کنند. بنابر اعلام مقامات ادارهٔ کشاورزی ایالت واشنگتن این زنبورها نخست چندماه پیش وارد این کشور شده‌اند اما اکنون در حال لانه‌سازی هستند.

زنبور سرخ غول‌پیکر بزرگترین زنبور جهان و بومی جنوب شرقی آسیاست. این گونه، در جنگل زندگی کرده و از حشرات کوچکتر تغذیه می‌کند. زنبور قاتل معمولا به سراغ آدمی نمی‌رود اما اگر چنین کند چند نیش پی‌درپی او می‌تواند آدمی را از پای دربیاورد.

نیش زنبور قاتل که شش میلیمتر بلندا دارد هر ساله در ژاپن جان ۲۰ تا ۵۰ نفر را می‌گیرد.‌ به‌این ترتیب این جانور به تنهایی بیش از هر جانور دیگری در ژاپن آدم می‌کشد. فرار از دست این زنبور تقریبا ناممکن ست زیرا سرعت پروازش به ۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف و نابودسازی اولین کندوی «زنبور قاتل» در خاک آمریکا

هجوم هزاران زنبور وحشی به دو گردشگر در جنوب فرانسه

طولانی‌ترین خورشیدگرفتگی قرن بیستم؛ «مسافران کنکورد ۷۴ دقیقه‌ تمام شاهد این پدیده بودند»