Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کرونا در ایران؛ از برپایی نماز جمعه در برخی شهرها تا از سر گیری تدریجی فعالیت هتل‌ها

کرونا در ایران؛ از برپایی نماز جمعه در برخی شهرها تا از سر گیری تدریجی فعالیت هتل‌ها
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان مناطق سفید اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، نامی از شهرهای بزرگ کشور دیده نمی‌شود. این ستاد هنوز در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیم مشخصی نگرفته است. مسابقه و تمرین آن دسته از رشته‌های ورزشی که به صورت گروهی و تیمی انجام می‌شود حتی در شهرهای سفید همچنان ممنوع خواهد بود.

آگهی

در پی لغو تدریجی محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران و ادعای مقامات دولتی مبنی بر عاری شدن بیش از ۱۳۰ شهر از ویروس،‌ برخی فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی در آستانه شروع مجدد قرار گرفته‌اند که در راس آنها مراسم نماز جمعه است.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ایران روز چهارشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از این هفته مراسم نماز جمعه در ۱۸۰ پایگاه مختص برپایی این رویداد مذهبی در کشور برگزار می‌شود.

در این اطلاعیه با تمجید از دستگاه‌های دولتی و نهاد‌های مرتبط با بخش سلامت و نیز ضمن تاکید بر این نکته هنوز تا نقطه مهار کامل بیماری کووید ۱۹ در کشور فاصله زیادی باقی است با استناد به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از حضور «مؤمنین در ۱۸۰ پایگاه نمازجمعه از تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹» خبر داده شده است.

این در حالیست که حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران نیز پیش‌تر با «سفید» اعلام کردن برخی شهرها و استان‌های کشور از حیث آلودگی به ویروس کرونا از بازگشایی اماکن مذهبی و از سرگیری فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی در این مناطق از نیمه اردیبهشت و نیمه ماه رمضان خبر داده بود.

آقای روحانی که ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا را بر عهده دارد گفته بود اماکن زیارتی و مساجد در بیش از ۱۲۰ منطقه به تعبیر وی «سفید» بازگشایی شده و نماز جمعه نیز در این مناطق برگزار می‌شود.

رئیس جمهوری ایران همچنین در جریان نشست مجازی با سران کشورهای عضو گروه تماس جنبش عدم تعهد، ضمن انتقاد از تحریم های آمریکا و یاد کردن از آنها با عنوان بزرگترین چالش کشورش در مبارزه با کرونا،‌ رویکرد ایران در مقابله با این بحران سلامت را فراتر از استانداردهای بین‌المللی توصیف کرده بود.

با تایید برپایی نماز جمعه در بسیاری از شهرهای ایران انتظار می‌رود که زمینه برگزاری مراسم مذهبی مرتبط با ماه رمضان به خصوص مراسم شب‌های احیا جدا از مناطقی که عاری از ویروس کرونا تشخیص داده شده در دیگر نقاط کشور نیز به تدریج فراهم شود.

هر چند که آستان قدس رضوی طی روزهای گذشته شایعه بازگشایی حرم هشتمین امام شیعیان را در شب‌های قدر تکذیب و اعلام کرده بود که ابلاغیه‌ای در این خصوص از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر نشده است.

از سوی دیگر مدیرکل اماکن مذهبی سازمان اوقاف وامور خیریه نیز اعلام کرده است که بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعمل بازگشایی ۱۱۰۸ امامزاده در ۱۳۲ شهرستان سفید کشور صادر شده است.

گفتنی است که در میان مناطق سفید اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا نامی از شهرهای بزرگ کشور دیده نمی‌شود.

این ستاد همچنین هنوز در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تصمیم مشخصی نگرفته است.

بازگشایی هتل‌ها و کلوپ‌های دریایی در جزیره کیش

مسئولان اجرایی در جزیره کیش نیز اعلام کردند که هتل‌ها و مراکز اقامتی در این منطقه آزاد از ابتدای ماه خرداد بازگشایی می‌شود.

سخنگوی شورای سلامت جزیره کیش با اعلام این مطلب یادآور شد: «تصور مردم، از سفید بودن منطقه نباید موجب غفلت آن‌ها از رعایت قوانین و مقررات بهداشتی شود و تمامی پروتکل‌ها و ضوابط همچنان باید از سوی مردم به‌صورت جدی رعایت شود.»

کیش که به همراه تعدادی دیگر از مناطق استان هرمزگان در وضعیت سفید عاری از ویروس کرونا قرار گرفته، قرار است پس از عید فطر کلوپ‌های تفریحات دریایی و رستوران‌ها را نیز بازگشایی کند. در این جزیره همچنین فعالیت مراکز آموزشی و کلاس‌های هنری پس از عید فطر بلامانع اعلام شده است.

فعالیت‌های ورزشی در مناطق آلوده به ویروس همچنان ممنوع است

ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا طی بیانیه‌ای که پس از نشست عصر دوشنبه میان اعضای این ستاد و مسئولان وزارت ورزش برگزار شد از بلامانع بودن انجام فعالیت ورزشی انفرادی در شهرهایی که وضعیت آنها از نظر آلودگی به ویروس کرونا سفید اعلام شده، خبر داد.

بدین ترتیب انجام فعالیت‌های ورزشی حتی به صورت انفرادی در باشگاه‌ها و اماکن ورزشی در شهرهای غیر سفید همچنان با محدودیت همراه است.

در این بیانیه همچنین تاکید شده بود که مسابقه و تمرین آندسته از رشته‌های ورزشی که به صورت گروهی و تیمی انجام می‌شود حتی در شهرهای سفید ممنوع خواهد بود.

در این نشست همچنین اعلام شد که تصمیمی برای ادامه فعالیت ورزشی در رشته فوتبال اتخاذ نمی‌شود و اعتبار دستورالعمل صادر شده در این خصوص تا روز بیست و یکم اردیبهشت،‌ زمان تصمیم گیری درباره ادامه مسابقات فوتبال به قوت خود باقی است.

آگهی

گفتنی است که بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران تاکنون بیش از شش هزار نفر از شهروندان ایرانی به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بدون ماسک در خیابان‌ها؛ مردم و متخصصان نگران شیوع دوباره ویروس کرونا

کرونا در ایران؛ ایده ماشین‌-مسجد در پارک ارم تهران

صدور حکم دو سال زندان برای زن بریتانیایی که دیرتر از زمان مجاز سقط جنین کرده بود