Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتهام ارتباط نخبه ایرانی با سازمان مجاهدین خلق؛ تکذیب خانواده علی یونسی

اتهام ارتباط نخبه ایرانی با سازمان مجاهدین خلق؛ تکذیب خانواده علی یونسی
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ایران می‌گویند دانشجویان بازداشت شده با سازمان مجاهدین خلق در ارتباط بوده‌اند اما خانواده علی یونسی این اتهامات را نخ‌نما و بی‌اساس می‌خوانند.

آگهی

خانواده علی یونسی، دانشجوی بازداشت شده ایرانی می‌گویند که مقامات قوه قضائيه ایران در پی «داستان سرایی و ساختن اتهامات بی پایه و اساس» هستند.

علی یونسی دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه صنعتی شریف حدود یک ماه قبل از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شد؛ او در سال ۲۰۱۸ همراه با تیم ایران، مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم را به دست آورده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائيه ایران روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگاران بدون اشاره به نام علی یونسی، اتهام دو دانشجوی بازداشت شده را ارتباط با سازمان مجاهدین خلق دانست.

علاوه بر علی یونسی، امیرحسین مرادی دیگر دانشجوی دانشگاه شریف نیز حدود یک ماه پیش از سوی نیروهای امنیتی ایران بازداشت شد. او در رشته فیزیک دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل بوده است.

سخنگوی قوه قضائيه در بخش دیگری از توضیحاتش در خصوص این پرونده اعلام کرد: «این افراد به گروه‌های ضد انقلاب وصل شدند و با منافقین [سازمان مجاهدین خلق] ارتباط داشتند. آنها به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه در کشور بودند و ما در بازرسی از منازل آنها اقلام انفجاری کشف کردیم.»

رضا یونسی برادر بزرگتر علی یونسی که در سوئد زندگی می‌کند اتهامات وارد شده را «داستان سازی و کتمان حقایق» دانست. آقای یونسی که در حساب توییتر خود معمولا انتقادات بسیار تندی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی طرح می‌کند مسئولان قوه قضائيه ایران را متهم کرد به دنبال اتهام سازی علیه برادرش هستند.

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی هم روز سه‌شنبه با انتشار ویدیویی در فضای مجازی شدیدا به مسئولان قوه قضائيه ایران تاخت و در پاسخ به اتهاماتی که غلامحسین اسماعیلی مطرح کرده گفت: «حتی ماموران حین بازرسی خانه گفته بودند که هیچ نکته مشکوکی پیدا نشده و بازپرس پرونده هم بارها به خانواده گفته بوده که علی مشکل چندانی ندارد.»

او در بخشی از این ویدیو به گذشته دور خانواده خود اشاره می‌کند و می‌گوید: «شما بعد از اینکه معلوم نیست چه بلایی سر برادر من آوردید، نمی‌دانید چه کنید و بهترین روش را در این دیدید که از گذشته دور خانواده سو استفاده کنید تا بتوانید حقایق را کتمان کنید.»

منظور خانم یونسی از «سواستفاده از گذشته دور خانواده» احتمالا نشانی از ارتباطات این خانواده با سازمان مجاهدین خلق ارزیابی می‌شود.

او همچنین در این ویدیو قوه قضائيه را متهم کرد که شکنجه روحی و جسمی و اعتراف‌گیری‌های اجباری و همچنین فشار به خانواده‌ها سعی دارد به داستان‌های مد نظر خود دست یابد.

علی یونسی ۲۲ فروردین امسال در منزل و از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و بازداشت شده است. صحبت‌های روز گذشته سخنگوی قوه قضائيه نخستین اظهار نظر یک مقام رسمی جمهوری اسلامی ایران در خصوص این پرونده به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهاره هدایت، فعال دانشجویی برای پنجمین بار بازداشت شد

وزارت اطلاعات ایران: افرادی که قصد کشتن دانشجویان را داشتند بازداشت کردیم

یک روز پس از ناکامی قالیباف در رئیس‌جمهور شدن، رپری که از دخترش ویدئو طنزآمیز ساخته بود «بازداشت» شد