دره «وحشت و مکافات» در سوریه؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از گور دسته‌جمعی داعش

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دره «وحشت و مکافات» در سوریه؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از گور دسته‌جمعی داعش
Copyright  Human Rights Watch

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد که گروه داعش از دره «هوته» در شمال شرق سوریه برای دفن اجساد افرادی که آنها را بازداشت کرده یا ربوده بود استفاده می کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش خود که روز دوشنبه منتشر شد بر لزوم تامین امنیت این دره برای پاکسازی آن از اجساد قربانیان و جمع آوری شواهد برای تعقیب قضایی «قاتلان» تاکید کرده است.

گروه داعش بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ کنترل دره «هوته» را که در ۸۵ کیلومتری شمال شهر رقه قرار دارد در اختیار داشت. تاکنون جسد هزاران نفر در بیش از ۲۰ گور دسته جمعی در مناطقی از سوریه که گروه داعش پیش از این کنترل آنها را در دست داشت کشف شده است.

دره هوته که زمانی یک مکان زیبا و طبیعی بود حالا به محل وحشت و مکافات تبدیل شده است.
ساره کیالی
پژوهشگر امور سوریه در سازمان دیده‌بان حقوق بشر

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان دیده بان حقوق بشر برای تهیه گزارش خود در مورد گور دسته جمعی در دره «هوته» ضمن بازبینی تصاویر ویدئویی منتشر شده از طرف گروه داعش با ساکنان منطقه نیز گفتگو کرده است. کارشناسان این سازمان علاوه بر این از تصاویر ماهواره ای و پهپادی که بر فراز این دره به پرواز درآمده است استفاده کرده اند.

ساره کیالی، پژوهشگر امور سوریه در سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد وضعیت دره «هوته» که عمق آن به ۵۰ متر می رسد می گوید: «دره هوته که زمانی یک مکان زیبا و طبیعی بود حالا به محل وحشت و مکافات تبدیل شده است.»

او می افزاید: «افشای آنچه آنجا و در دیگر گورهای دسته جمعی سوریه روی داده برای روشن شدن سرنوشت هزاران نفر از افرادی که داعش اعدام کرد و بازخواست قاتلان آنها امری حیاتی است.»

گروه «ارتش ملی سوریه» که مورد حمایت ترکیه قرار دارد هم اکنون کنترل مناطق اطراف دره «هوته» را در اختیار دارد. سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است که هر گروهی که کنترل این منطقه را در اختیار داشته باشد موظف به حفاظت از آن، شناسایی مفقودان و تحقیق در مورد مرگ آنها است.