Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دره «وحشت و مکافات» در سوریه؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از گور دسته‌جمعی داعش

دره «وحشت و مکافات» در سوریه؛ گزارش دیده‌بان حقوق بشر از گور دسته‌جمعی داعش
Copyright Human Rights Watch
Copyright Human Rights Watch
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاکنون جسد هزاران نفر در بیش از ۲۰ گور دسته جمعی در مناطقی از سوریه که گروه داعش پیش از این کنترل آنها را در دست داشت کشف شده است.

آگهی

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرد که گروه داعش از دره «هوته» در شمال شرق سوریه برای دفن اجساد افرادی که آنها را بازداشت کرده یا ربوده بود استفاده می کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش خود که روز دوشنبه منتشر شد بر لزوم تامین امنیت این دره برای پاکسازی آن از اجساد قربانیان و جمع آوری شواهد برای تعقیب قضایی «قاتلان» تاکید کرده است.

گروه داعش بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ کنترل دره «هوته» را که در ۸۵ کیلومتری شمال شهر رقه قرار دارد در اختیار داشت. تاکنون جسد هزاران نفر در بیش از ۲۰ گور دسته جمعی در مناطقی از سوریه که گروه داعش پیش از این کنترل آنها را در دست داشت کشف شده است.

دره هوته که زمانی یک مکان زیبا و طبیعی بود حالا به محل وحشت و مکافات تبدیل شده است.
ساره کیالی
پژوهشگر امور سوریه در سازمان دیده‌بان حقوق بشر

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان دیده بان حقوق بشر برای تهیه گزارش خود در مورد گور دسته جمعی در دره «هوته» ضمن بازبینی تصاویر ویدئویی منتشر شده از طرف گروه داعش با ساکنان منطقه نیز گفتگو کرده است. کارشناسان این سازمان علاوه بر این از تصاویر ماهواره ای و پهپادی که بر فراز این دره به پرواز درآمده است استفاده کرده اند.

ساره کیالی، پژوهشگر امور سوریه در سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد وضعیت دره «هوته» که عمق آن به ۵۰ متر می رسد می گوید: «دره هوته که زمانی یک مکان زیبا و طبیعی بود حالا به محل وحشت و مکافات تبدیل شده است.»

او می افزاید: «افشای آنچه آنجا و در دیگر گورهای دسته جمعی سوریه روی داده برای روشن شدن سرنوشت هزاران نفر از افرادی که داعش اعدام کرد و بازخواست قاتلان آنها امری حیاتی است.»

گروه «ارتش ملی سوریه» که مورد حمایت ترکیه قرار دارد هم اکنون کنترل مناطق اطراف دره «هوته» را در اختیار دارد. سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرده است که هر گروهی که کنترل این منطقه را در اختیار داشته باشد موظف به حفاظت از آن، شناسایی مفقودان و تحقیق در مورد مرگ آنها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۶ شورشی در انفجار یک زاغه مهمات در ادلب سوریه کشته شدند

تنش بین آمریکا و عضو ناتو در سوریه؛ پنتاگون: پهپاد ترکیه را زدیم چون تهدیدی علیه نیروهایمان بود

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند