گزارش پلیس سوییس درباره ضرر و زیان سپ بلاتر به فیفا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
Soccer FIFA Investigation Blatter
Soccer FIFA Investigation Blatter   -  Copyright  Christophe Ena/Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.

سپ بلاتر، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) از سوی دادستانی ویژه سوئیس در یک پرونده به ظن «مدیریت خیانتکارانه» تحت تعقیب بوده است. با وجود بسته شدن این پرونده، یک گزارش پلیس سوئیس نشانگر آن است که اتهامات علیه آقای بلاتر بسیار جدی بوده اند.

خبرگزاری فرانسه شامگاه چهارشنبه در گزارشی اختصاصی اعلام کرد به یکی از اسناد پلیس فدرال سوئیس دست یافته که نشانگر تحقیق درباره نقش سپ بلاتر در قراردادهای زیان‌بار برای فیفا بوده است.

بنا بر این گزارش، آقای بلاتر متهم است که قراردادهایی را با جک وارنر، رئیس جنجالی و بدنام اتحادیه فوتبال کارائیب امضا کرده است. بر اساس این قراردادها فیفا حق پخش مسابقات جام جهانی فوتبال در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ را به قیمت ۶۰۰ هزار دلار در اختیار فدراسیون فوتبال کارائیب قرار داده است؛ مبلغی که به شدت از قیمت روز بازار پایین‌تر بوده است.

جک وارنر، رئیس وقت اتحادیه فوتبال کارائیب در سال ۲۰۱۱ از سمت خود برکنار و از سوی دادگستری ایالات متحده به فساد مالی متهم شد.

پلیس سوئیس می‌گوید سپ بلاتر با عقد این دو قرارداد خسارتی معادل ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار دلار به فیفا وارد کرده است. براساس تحقیقات پلیس که در فاصله دسامبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ تکمیل شده، «آقای بلاتر به جای اولویت دادن به منافع فیفا، سود اتحادیه فوتبال کارائیب یا شخص جک وارنر را در نظر داشته است.»

به‌علاوه، پس از افشای وضعیت این قراردادها، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال تلاشی برای جبران خسارت فیفا نکرده است و به این ترتیب در ثروت‌اندوزی غیر قانونی جک وارنر، نقش داشته است.

گزارش پلیس سوئیس در حالی منتشر می‌شود که دادستانی این کشور اوایل ماه آوریل اعلام کرد قصد ادامه پیگیری اتهامات علیه سپ بلاتر را در جریان پرونده حق پخش اتحادیه فوتبال کارائیب ندارد.

آقای بلاتر در واکنش به این گزارش گفت پرونده قرارداد با جک وارنر همزمان با پرونده پرداخت به میشل پلاتینی در سال ۲۰۱۵ به جریان افتاد و او از آن سال به بعد دیگر در مورد هیچکدام از این دو پرونده، بازجویی نشده است. رئیس پیشین فدراسیون بین‌المللی فوتبال حاضر به ادای توضیح بیشتر درباره این گزارش نشد.

سپ بلاتر که هم‌اکنون ۸۴ سال دارد از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ رئیس فیفا بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید