Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلودگی هوا ناقل جدید ویروس موذی؛ آیا باید منتظر باران‌های کرونایی بود؟

آلودگی هوا ناقل جدید ویروس موذی؛ آیا باید منتظر باران‌های کرونایی بود؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان ایتالیایی با آزمایش نمونه‌های جمع‌آوری شده از هوای آلوده شهری و صنعتی در استان برگامو متوجه وجود ویروس کرونا در تعدادی از این نمونه‌ها شدند.

آگهی

در پی تشخیص اولیه وجود ویروس کرونا بر روی ذرات معلق در هوای آلوده، دانشمندان بررسی امکان انتقال این ویروس بر اثر جریان هوای آلوده و باران را آغاز کردند.

دانشمندان ایتالیایی با آزمایش نمونه‌های جمع‌آوری شده از هوای آلوده شهری و صنعتی در استان برگامو متوجه وجود ویروس کرونا در تعدادی از این نمونه‌ها شدند. نتایج این بررسی با انجام آزمایش کور(Blind Testing) در آزمایشگاه مستقل نیز تأیید شده است.

لئوناردو سِتّی، پژوهشگر دانشگاه بولونیای ایتالیا که مدیریت این پروژه تحقیقاتی را بر عهده داشته به روزنامه گاردین گفته که نتایج اولیه این تحقیق به این دلیل مهم است که هنوز نمی‌دانیم آیا ویروس کرونا از طریق آلودگی هوا به طور گسترده و در مسافت‌های طولانی قابل انتشار است یا خیر؛ مساله‌ای که یک نگرانی جدی است و روشن نشدن کامل آن، مانع یافتن راه حل و شیوه مواجهه با عواقب آن خواهد شد.

این بررسی مقدماتی در گام بعدی در پی یافتن پاسخ این سوال است که ویروس‌های موجود در هوای آلوده برای چه مدتی بیماری‌زا باقی می‌مانند. با این وجود نتایج اولیه تجزیه و تحلیل آماری گروه تحقیقاتی دانشگاه بولونیا نشان می‌دهد که سطح بالاتر ذرات معلق در هوای آلوده شمال ایتالیا می‌تواند گویای دلیل شیوع بیشتر ویروس کرونا در یکی از آلوده‌ترین مناطق اروپا باشد. نتیجه‌ای که بررسی دیگری نیز آن را تایید می‌کند.

همزمان دو گروه تحقیقاتی دیگر نیز احتمال داده‌اند که هوای آلوده توانسته به جابجایی ویروس کرونا در چین و ایتالیا کمک کنند.

مطالعات پیشین نشان داده که ذرات معلق آلودگی هوا می‌تواند ناقل میکروب باشد. بر همین اساس تایید شده که از این طریق، امکان انتقال ویروس آنفولانزای مرغی و سرخک در مسافت‌های قابل توجه وجود دارد.

البته در مورد ویروس کرونا، تحقیقات نشان داده که قطرات بزرگ مملو از این ویروس که از سرفه و عطسه‌های افراد آلوده تولید می‌شود، در فاصله یک یا دو متری به زمین می‌افتند اما قطرات بسیار کوچکتر آن که قطری کمتر از ۵ میکرون دارند، می‌توانند برای چندین ساعت در هوا معلق بمانند و جابجا شوند.

بر همین اساس، ناصر کرمی، محقق ایرانی مقیم نروژ، احتمال داده که در صورت تایید نهایی نتایج بررسی‌های در حال انجام در مورد نقش آلودگی هوا در جابجایی ویروس کرونا، فرضیه وقوع بارش کرونایی نیز قابل طرح و بررسی خواهد بود. البته او ابراز امیدواری کرده که با توجه به کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ ایران در تابستان، نگرانی از انتقال ویروس کرونا با استفاده از ذرات معلق کاهش یابد ولی با آغاز فصل پاییز بار دیگر این نگرانی همچنان وجود خواهد داشت.

بنا بر گزارش روزنامه گاردین، در حال حاضر دانشگاه بریستول و امپریال کالج لندن در حال انجام تحقیقات تکمیلی برای روشن شدن دقیق دوره عمر ویروس کرونا در هوا و مسافت قابل انتقال آن از طریق ذرات معلق در هوای آلوده هستند؛ تحقیقاتی که به باور جان سودو، استاد دانشگاه کالج کورک ایرلند، تایید نهایی نتایج آنها به ۲ تا ۳ سال زمان نیاز خواهد داشت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلودگی هوا در نپال برای نخستین بار مدارس را به تعطیلی کشاند

وزیر نفت ایران کرونا را علت آلودگی هوا اعلام کرد؛ زنگنه: چاره‌ای جز مصرف مازوت نداریم

ادامه آلودگی‌ هوای کلانشهرهای ایران تا ۵ روز آینده؛ چرا محدودیت‌های کرونایی حریف آلاینده‌ها نشد؟