Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران سوریه و مقابله با کرونا،‌ محور گفتگوی تلفنی رهبران روسیه و ترکیه

بحران سوریه و مقابله با کرونا،‌ محور گفتگوی تلفنی رهبران روسیه و ترکیه
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع کرونا در کشوری جنگ زده همچون سوریه نگرانی‌ها را نسبت به بروز یک فاجعه انسانی افزایش داده است؛ به گونه‌ای که برخی تحلیل‌گران از ویروس کرونا به عنوان بمبی پرحجم و قوی یاد می‌کنند که مناطق تحت مناقشه در شمال سوریه را به شدت تهدید می‌کند.

آگهی

روسای جمهوری ترکیه و روسیه دو کشوری که روند صعودی شمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ را پشت سر می‌گذارند، به تازگی در جریان یک گفتگوی تلفنی دیدگاه‌ها و تجربیات بدست آمده در کشورهای خود را در خصوص راه‌های مبارزه با شیوع ویروس کرونا با یکدیگر در میان گذاشتند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در این خصوص اعلام کرد که دو طرف همچنین بر سر گسترش همکاری در راستای مقابله مشترک با ویروس کرونا، روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه بحث و رایزنی کردند.

کرملین نیز با اشاره به این گفتگوی تلفنی اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در جریان مکالمه سه‌شنبه شب خود بر ادامه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و مبارزه با شیوع کرونا از طریق انتقال تجربیات توسط وزارتخانه‌های بهداشت و دیگر نهاد‌های مرتبط و نیز ادامه همکاری‌های نزدیک برای بازگرداندن اتباع روس و ترکیه به کشورهای مربوطه در پی شیوع این بحران سلامت تاکید کردند.

بررسی آخرین تحولات در شمال غرب سوریه

بحران سوریه از جمله دیگر محورهای گفتگو میان روسای جمهوری روسیه و ترکیه بوده است. کاخ ریاست جمهوری روسیه در بیانیه خود آورده است که رهبران دو کشور در این تماس تلفنی آخرین تحولات سوریه از جمله نحوه اجرای توافقنامه‌ها در منطقه کاهش تنش واقع در استان ادلب را به دقت مورد بررسی قرار دادند و هر دو طرف بر حمایت خود از تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند.

کرملین تصریح می‌کند که در جریان این گفتگوی تلفنی، اهمیت همکاری دو کشور در خصوص راه‌های نظامی و دیپلماتیک حل بحران سوریه نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

آنکارا و مسکو ماه گذشته میلادی بر سر اجرای پروتکلی برای توقف درگیری‌ها در استان ادلب که از آن به عنوان آخرین پایگاه مخالفان دولت مرکزی در سوریه نام برده می‌شود،‌ به توافق رسیده بودند.

بر اساس مفاد توافق آنکارا و مسکو، از طرف‌های درگیر در مناطق شمال غرب سوریه خواسته شده بود که اقدامات و تحرکات نظامی را در اطراف منطقه کاهش تنش در استان ادلب از روز ششم مارس به حالت توقف درآورند.

بر اساس این پروتکل قرار بر این شد که نیروهای نظامی روسیه و ترکیه از روز پانزده مارس گشت زنی مشترک در بزرگراه استراتژیک ام۴ را که از استان ادلب می‌گذرد، آغاز کنند.

دو کشور همچنین بر سر ایجاد یک دالان امنیتی به عمق شش کیلومتر در دو سوی بزرگراه که در مجموع منطقه‌ای به عرض دوازده کیلومتر را تشکیل می دهد، به توافق رسیده بودند.

استان ادلب‌ مدت‌ها است که در محاصره ارتش سوریه و نظامیان وفادار به دولت مرکزی در این کشور قرار دارد. توافق‌هایی پیش از این با میانجی‌گری روسیه برای برقراری آتش بس در این منطقه صورت گرفته بود که با پیشروی‌های اخیر نظامیان تحت امر بشار اسد به کلی نادیده گرفته شد.

افزایش نگرانی‌ها در خصوص بحران کرونا در سوریه

شیوع ویروس کرونا در کشوری جنگ زده همچون سوریه نگرانی‌ها را نسبت به بروز یک فاجعه انسانی افزایش داده است؛ به گونه‌ای که برخی تحلیل‌گران از ویروس کرونا به عنوان بمبی پرحجم و قوی یاد می‌کنند که مناطق تحت مناقشه در شمال سوریه را به شدت تهدید می‌کند.

این نگرانی بیشتر متوجه ساکنان استان ادلب و نیز مناطق واقع در شمال شرق این کشور است که به جهت وضعیت وخیم انسانی ناشی از درگیری‌های گسترده بیش از دیگر مناطق مسکونی آسیب پذیر نشان می‌دهند.

Associated Press
ضد عفونی کردن بخش‌هایی از مناطق مسکونی در استان ادلبAssociated PressGhaith Alsayed

مقامات سوریه پس از آنکه بارها تاکید کردند که ویروس کرونا در این کشور نفوذ پیدا نکرده، در نهایت روز بیست و سوم مارس شناسایی نخستین مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ را مورد تایید قرار دادند.

این درحالیست که در حال حاضر بیش از ۴۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در سوریه تایید شده و نهادهای بین‌المللی بر توقف درگیری‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس تاکید کرده اند.

به گفته یکی از کارشناسان که در مناطق شمال شرق و استان ادلب حضور داشته، حدود یک میلیون آواره از این مناطق در شرایطی بسیار خطرناک و غیر بهداشتی در درون چادرهایی در امتداد مرز ترکیه روزگار می‌گذرانند.

آگهی

آوارگان از کمبود وسائل بهداشتی رنج می‌ٰبرند و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای آنها یک موضوع تجملاتی به حساب می‌آید.

در این شرایط، تنها یک مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ می تواند به سرعت به طیف وسیعی از افراد انتقال پیدا کند.

ترکیه نگران سرازیر شدن آوارگان به مرزهای خود

آنکارا در پی حمایت از ساکنان مناطق تحت محاصره در شمال غرب سوریه است و بیم آن دارد که با شدت گرفتن درگیری‌ها شمار بیشتری از آوارگان در این مناطق به سوی مرز ترکیه سرازیر شوند.

گفته می‌شود که از حدود ۲ میلیون نفری که در استان ادلب زندگی می‌کنند دست‌کم ۹۰۰ هزار نفر در پی ناآرامی‌های اخیر در این منطقه از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

آگهی

رجب طیب اردوغان پیش‌تر با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز تلفنی گفتگو و با وی درباره همکاری‌های دوجانبه و تلاش مشترک برای مقابله با ویرس کرونا رایزنی کرده بود.

ترکیه اکنون با ثبت بیش از ۹۵ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در صدر کشورهای آلوده به این ویروس در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلماسی پزشکی، راهکار ترکیه برای بهبود روابط پرتنش بین‌المللی

۱۱ کودک در بین قربانیان حمله عفرین؛ آمریکا: این اقدام شیطانی غیرقابل قبول است

بشار اسد: با اردوغان دیدار کنم که چه شود؟ با هم نوشیدنی بنوشیم؟