دیزل‌گیت؛ فولکس واگن دست‌کم ۶۲۰ میلیون یورو به مشتریان آلمانی پرداخت ‌می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Germany Volkswagen Electric Cars
Germany Volkswagen Electric Cars   -   کپی رایت  Jens Meyer/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

شرکت فولکس واگن براساس توافق با مشتریان خود در آلمان دست‌کم ۶۲۰ میلیون یورو برای جبران خسارت در چارچوب رسوایی دیزل‌گیت می‌پردازد.

رسوایی داده‌های اشتباه درباره میزان آلاینده‌های خودروهای فولکس واگن، موسوم به دیزل‌گیت، احتمالا برای این شرکت ۳۰ میلیارد یورو هزینه در بر داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مبلغ ۶۲۰ میلیون یورو غرامت قرار است میان بیش از ۲۰۰ هزار مشتری فولکس واگن تقسیم شود. بر اساس توافق میان این شرکت با مشتریان «متضرر»، هر یک از خریداران شاکی بر اساس مدل و سال خودرو از ۱۳۵۰ تا ۶۲۵۰ یورو ضرر و زیان دریافت خواهند کرد.

بازپرداخت خسارت تنها به مشتریانی تعلق می‌گیرد که یکی از محصولات دیزل (گازوئیلی) با موتور دستکاری شده شرکت فولکس واگن را خریده باشند.

این پیمان سازش میان فولکس واگن و یک گروه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، موسوم به وی‌زدبی‌وی تنظیم شده است. رسانه‌های آلمانی می‌گویند که ده‌ها هزار خریدار دیگر تصمیم گرفته‌اند شکایت و درخواست غرامت خود را به‌شکل شخصی دنبال کنند.

مدیران فولکس واگن در سال ۲۰۱۵ نصب دستگاه‌های دستکاری شده در موتورهای خودروهای گازوئیلی خود را پذیرفتند. علاوه بر دادخواست‌های غرامت و ضرر و زیان از جانب خریداران، ده‌ها تن از مدیران رده بالای این شرکت در آلمان و ایالات متحده آمریکا تحت تعقیب کیفری قرار دارند.