Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گمانه‌زنی آمریکا دربارهٔ نقش آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در شیوع کرونا

تصویری از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان. فوریه ۲۰۲۰
تصویری از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان. فوریه ۲۰۲۰ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیئت دیپلماتیک ایالات متحده که در سال ۲۰۱۸ چند بار از مرکز ویروس‌شناسیِ ووهان بازدید کرده بود دربارهٔ «ضعف امنیتی آزمایشگاه ویروس‌های کرونا» هشدار داده بود.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و شماری از مشاورانش اخیرا به تئوری نقش آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در انتشار ویروس کرونا اشاره کرده‌اند.

دونالد ترامپ اخیرا با اشاره به این فرضیه گفت «این داستان بیش از پیش به‌ گوش می‌رسد.» و مایک پمپئو، وزیر خارجهٔ آمریکا نیز اشاره کرد: «همین نکته که ما پاسخی را در این زمینه نداریم بسیار بسیار گویاست. چین جوابی در این زمینه نداده است.»

یک هیئت دیپلماتیک-پژوهشی ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ چند بار از مرکز پژوهشی ویروس‌شناسیِ ووهان، که پیشرفت عظیمی دربارهٔ شناخت ویروس‌های کرونا از جمله ویروس سارس داشت، بازدید کرد و کارشناسان آن در گزارش خود دربارهٔ «ضعف امنیتی آزمایشگاه ویروس‌های کرونا» هشدار داده بودند. اشارهٔ تازه به همین گزارش و انتشار یک مقاله در واشنگتن پست سبب شد گفتگو و گمانه‌زنی دربارهٔ احتمال منشأ آزمایشگاهی ویروس تازهٔ کرونا در واشنگتن جان بگیرد.

مرکز پژوهشی ویروس‌شناسی ووهان چین در ۱۳ کیلومتری بازار این شهر، یعنی محل انتشار ویروس تازهٔ کرونا،‌ واقع شده است و فرضیهٔ نقش این آزمایشگاه ویروس‌شناسی در انتشار ویروس تازهٔ کرونا در همان هفته‌های اول شیوع بیماری کووید-۱۹ در چین، از سوی شماری از وبسایت‌های مدافع «تئوری توطئه» مطرح و خیلی زود فراگیر شد.

AP
ویروس تازهٔ کرونا با نام علمی سارس -کوو۲ با رنگ زرد در تصویر میکروسکوپی دیده می‌شودAP

از سوی دیگر اکثریت پژوهشگران و دانشمندان در سطح جهانی تصریح کرده‌اند که مطالعات نشان می‌دهد ویروس تازهٔ کرونا نمی‌تواند در آزمایشگاه و به‌دست انسان ساخته شده باشد.

پژوهش‌های بسیاری تأیید می‌کند که ویژگی‌های ساختاری ویروس کرونای جدید نشانگر آن است که این ویروس در ارگانیسم خفاش ارتقا یافته و قابلیت انتقال به دیگر پستانداران را پیدا کرده است.

با این حال مقامات ایالات متحده همزمان اشاره کرده‌اند که «شواهد جامعی» برای اثبات این فرضیه در دست نیست. بسیاری از کارشناسان می‌گویند اشارهٔ تلویحی مقامات آمریکایی به این فرضیه، بدون ارائهٔ شواهد و مدارک،‌ بیشتر جنبهٔ تبلیغاتی دارد همانطور که چین نیز نخست آمریکا را به دست داشتن در ساخت احتمالی و انتشار این ویروس متهم کرده بود.

چین و آمریکا به‌عنوان دو قدرت بزرگ اقتصادیِ رقیب، هر دو به‌دلیل عملکرد ضعیف در برخورد با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، آماج انتقادهای داخلی و خارجی قرار گرفته‌اند؛ بیماری کووید-۱۹ در چین آغاز و فراگیر شد و در ایالات متحده بیشترین قربانیان را به‌جا گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض به قرنطینه در آمریکا؛ ترامپ از «زیاده روی» فرماندارها انتقاد کرد

ترامپ یا بایدن؟ چینی‌ها کدام‌یک را ترجیح می‌دهند؟

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم