اعتراض فعالان فرانسه به تصمیم دولت برای خرید پهپادهای نظارتی

اعتراض فعالان فرانسه به تصمیم دولت برای خرید پهپادهای نظارتی
Copyright AP Photo/Christophe Ena
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروههای مدافع آزادی‌های مدنی بر این باورند که پهپادها به کمک دوربین‌هایشان تنها باعث افزایش نظارتهای حکومتی بر زندگی مردم می‌شوند.

آگهی

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که سفارش جدید خرید صدها پهپاد ارتباطی با بحران سلامت در این کشور و قرنطینۀ سراسری برای جلوگیری از شیوع کرونا ندارد.

این در حالی است که گروههای مدافع آزادی‌های مدنی بر این باورند که پهپادها به کمک دوربین‌هایشان تنها باعث افزایش نظارتهای حکومتی بر زندگی مردم می‌شوند. آنها می‌گویند دولت سعی دارد با این کار، به جای تقویت تدابیری برای پیشگیری از شیوع کرونا، اقدامات کنترلی و نظارتی خود را در چهارچوب قرنطینه افزایش دهد.

این گروهها همچنین از نبود قوانین روشنی در فرانسه در موضوع استفاده از پهپاد و همزمان چگونگی تضمین آزادی‌های مدنی ابراز تاسف کرده‌اند.

در اوایل ماه جاری میلادی وزیر کشور فرانسه مناقصه‌ای را برای خرید ۶۵۰ هواپیمای بدون سرنشین جدید به ارزش ۴ میلیون یورو منتشر کرد. شرکتهایی که قصد شرکت در این مناقصه را دارند باید تا ۱۹ ژوئن پیشنهادات خود را نهایی کنند.

دولت می‌گوید که خرید این پهپادها بخشی از برنامۀ امنیت داخلی است که از سوی اتحادیه اروپا تامین مالی می‌شود اما چپهای فرانسه از وزارت کشور خواسته‌اند که دقیقا مشخص کند قرار است پهپادهای جدید در کدام بخش از فعالیت‌های امنیتی مورد استفاده قرار بگیرند و آیا تمام هزینۀ خرید این سفارشات از سوی اتحادیه اروپا پرداخت می‌شود یا خیر.

برخی رسانه‌های فرانسوی می‌گویند که در حال حاضر نیز در برخی از شهرهای این کشور از جمله نیس از این دست پهپادها برای اطمینان از رعایت مقررات قرنطینه، استفاده می‌ کنند.

برخی از گروههای مدافع حقوق بشر به این موضوع انتقاد دارند که چرا در حالی که دولت در تامین ماسک و لباس‌های محافظ تیم‌های پزشکی مشکل دارد، بودجه عمومی باید صرف تجهیزات امنیتی شود.

در حال حاضر ژاندارمری فرانسه ۳۰۰ پهپاد و پلیس ملی این کشور ۱۱۰ پهپاد در اختیار دارد. اکثر آنها مجهز به بلندگو هسنتند و برای بازگویی مقررات قرنطینه در فضاهای عمومی استفاده می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: در فرانسه با اعمال «قوانین دراکونیا» حق اعتراض در حال محدود شدن است

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون

ارمنی‌تبار، پارتیزان و شاعری کمونیست؛اولین خارجی که در کنار مشاهیر بزرگ فرانسه آرام می‌گیرد که بود؟