رشد قدرت‌های اروپایی متوقف شد؛ اعلام وضعیت قرمز اقتصادی در آلمان و فرانسه

رشد قدرت‌های اروپایی متوقف شد؛ اعلام وضعیت قرمز اقتصادی در آلمان و فرانسه
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا از آغاز دوره رکود سنگین خبر دادند.

آگهی

فرانسه و آلمان، دو قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا از آغاز دوره رکود سنگین خبر دادند.

پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد که این کشور از ماه مارس وارد دوره رکود شده و رشد منفی اقتصاد کشورش حداقل تا پایان نیمه نخست سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت. به گفته آقای آلتمایر، کاهش تقاضای جهانی، اخلال در زنجیره‌های تأمین تولید، تغییر در رفتار مصرف کنندگان و افزایش ریسک سرمایه‌گذاری به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا تأثیرهای گسترده‌ای بر اقتصاد آلمان گذاشته است.

وزیر اقتصاد آلمان همچنین پیش‌بینی کرد که رکود اقتصادی کشورش در ماه آوریل تشدید شود و بر شمار ۷۲۵ هزار بیکار موقت ناشی از اجرای سیاست قرنطینه افزوده شود. وزارت اقتصاد آلمان پیشتر پیش بینی کرده بود که در مجموع ۲ میلیون نفر به دلیل تعطیلی بسیاری از کسب و کارهای غیرضروری دچار بیکاری موقت و مشمول کمک‌های مالی دولت شوند.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه نیز اعلام کرد که در حال حاضر کاهش ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور به عنوان مبنای تدوین اصلاحیه بودجه دولت در نظر گرفته می‌شود ولی به نظر می‌رسد که رشد اقتصادی کشورش تا پایان سال ۲۰۲۰ به منفی ۱۰ تا ۱۱ درصد برسد. او هزینه مقابله با بحران اقتصادی فعلی را ۱۰۰ میلیارد یورو تخمین زد.

در همین حال، جرالد دارمنین، وزیر حساب‌های عمومی فرانسه نیز برآورد کرد که کسری بودجه فرانسه تحت تاثیر تبعات شیوع ویروس کرونا به ۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برسد که رقمی بی‌سابقه از سال ۱۹۴۵ تاکنون به شمار می‌رود. به گفته او ارزش بدهی‌های عمومی دولت تا پایان سال جاری به ۱۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور خواهد رسید.

همزمان صندوق بین‌المللی پول نیز در تازه‌ترین برآورد خود تخمین زد که رشد اقتصادی دو قدرت اقتصادی اروپا، آلمان و فرانسه در سال جاری میلادی به ترتیب به منفی ۷ و ۷.۲ درصد برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کابوس سیب‌زمینی‌کاران و آبجوسازان: با محصولات فاسد شده دوران قرنطینه چه کنیم؟

کاهش تورم در پی شیوع کرونا؛ رکود اقتصادی اروپا از سال ۲۰۰۹ عمیق‌تر شد

اعتصاب فلج‌کننده کارکنان لوفت‌هانزا؛ چرا اعتصاب‌ها در آلمان گسترش یافته است؟