ترامپ سهم آمریکا از بودجه سازمان جهانی بهداشت را معلق کرد

ترامپ سهم آمریکا از بودجه سازمان جهانی بهداشت را معلق کرد
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا این نهاد بین المللی را متهم کرد که درباره شیوع کووید ۱۹ پنهان‌کاری کرده است. او پیش از این نیز سازمان جهانی بهداشت را به جانبداری از چین متهم کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بالاخره تهدیدهای خود علیه سازمان جهانی بهداشت را عملی کرد و به دولتش دستور داد تا سهم کشورش در کمک به این سازمان را به حال تعلیق در آورد.

آگهی

آقای ترامپ گفت که سازمان جهانی بهداشت در انجام وظایفش در رابطه با همه‌گیری کرونا «موفق نبوده و باید پاسخگو باشد».

رئیس جمهوری آمریکا این نهاد بین المللی را متهم کرد که درباره شیوع کووید ۱۹ پنهان‌کاری کرده است. او پیش از این نیز سازمان جهانی بهداشت را به جانبداری از چین متهم کرده و نیز گفته بود که این سازمان «پول هنگفتی» از آمریکا می‌گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ روز سه شنبه ۱۴ آوریل، ۲۶ فروردین در جریان نشست خبری روزانه خود در کاخ سفید گفت: «به دولت دستور داده‌ام بودجه سازمان بهداشت جهانی را متوقف کند تا بررسی نقش این سازمان در سوء مدیریت شدید شیوع ویروس کرونا و سرپوش گذاشتن بر این شیوع کامل شود.»

تدروس گبریسیوس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت پیش از این در برابر اتهام‌های آمریکا از عملکرد مجموعه خود دفاع کرده بود. او روز چهارشنبه گذشته در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا که این نهاد سازمان ملل را به «چین‌محوری» متهم کرده بود، خواستار آن شد که سیاسی کردن بحران کرونا در جهان پایان یابد.

تدروس همچنین با کم‌اهمیت خواندن تهدید مالی آمریکا گفته بود که دولت واشنگتن پول دادن به سازمان جهانی بهداشت را قطع نمی‌کند.

آمریکا که اکنون به کانون اصلی شیوع کرونا بدل شده تا این زمان ۱۵ درصد کل بودجه سازمان جهانی بهداشت را تأمین می‌کرده است. این کمک داوطلبانه بوده است.

واکنش دبیر کل سازمان ملل

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که اکنون وقت مناسبی برای کاهش منابع مورد نیاز سازمان جهانی بهداشت نبوده است.

آنتونیو گوترش، در واکنش به اعلام قطع کمک مالی آمریکا به این سازمان گفت: «الان وقت همبستگی و همکاری شانه به شانه جامعه جهانی برای متوقف کردن این ویروس و پیامدهای ویرانگر آن است.»

دونالد ترامپ در کشور خود نیز از ابتدا با انتقادهایی مبنی بر سوء مدیریت بحران کرونا و دست کم گرفتن اثرات جدی آن روبرو بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین در پاسخ به پیشنهاد کمک ترامپ: خواهان هم‌یاری در دوره همه گیری ویروس هستیم

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است

نخستین واکنش یک مقام کاخ سفید به پرونده‌های قضایی ترامپ؛ هریس: اگر برای بایدن اتفاقی رخ دهد من هستم