Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترامپ بر سر صلاحیت تصمیم‌گیری پایان قرنطینه با فرمانداران در افتاد

ترامپ بر سر صلاحیت تصمیم‌گیری پایان قرنطینه با فرمانداران در افتاد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ادعا به مذاق فرمانداران ایالت‌های آمریکا از هر دو جناح دموکرات و محافظه‌کار خوش نیامد زیرا آنها با استناد به قانون، خود را دارای صلاحیت تصمیم‌گیری در این زمینه می‌دانند.

آگهی

چند هفته پس از آغاز قرنطینه در ایالت‌های مختلف آمریکا برای مهار کرونا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور ادعا کرد که برای تصمیم‌گیری درباره پایان قرنطینه و آغاز کار مجدد فعالیت‌های اقتصادی در ایالت‌ها صلاحیت و اختیار تام دارد.

این ادعا به مذاق فرمانداران ایالت‌های آمریکا از هر دو جناح دموکرات و محافظه‌کار خوش نیامد زیرا آنها با استناد به قانون، خود را دارای صلاحیت تصمیم‌گیری در این زمینه می‌دانند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ بدون استناد به جزئیات خاصی از منبع قانونی قدرت ادعایی خود گفته است که به رغم محدودیت‌های پیش‌بینی شده در قانون اساسی، قدرت او در کشور مطلق است. ترامپ روز دوشنبه در کاخ سفید گفت: «وقتی یک نفر رئیس جمهور ایالات متحده است، اقتدارش کامل است» و افزود: «فرمانداران این را می‌دانند».

بر اساس قانون اساسی آمریکا فرمانداران ایالت‌ها مسئول اصلی تصمیم‌گیری در زمینه تأمین امنیت شهروندان مقیم همان ایالت هستند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرمانداران گفته‌اند از آنجایی که خودشان به منظور تأمین امنیت تصمیم به وضع مقررات قرنطینه گرفته‌اند، بنابراین خودشان هم باید درباره زمان بازگشت به شرایط عادی تصمیم بگیرند.

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا اندکی پس از آن ایراد شد که مسئولان چند ایالت در غرب و شمال شرقی آمریکا از جناح دموکرات اعلام کردند تصمیمات جداگانه برای لغو تدریجی مقررات قرنطینه و بازگشایی فعالیت‌ها به وضع عادی در ایالت‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند.

گرچه دونالد ترامپ به تمام مردم کشورش توصیه کرده بود برای در امان ماندن از کرونا و نجات جان دیگران در خانه بمانند، اما بر اساس قانون، این فرمانداران و رهبران محلی بودند که در عمل محدودیت‌های اجباری از جمله تعطیلی مدارس و تعطیلی مشاغل غیر ضروری را در هر ایالت اعمال کردند.

دونالد ترامپ روز دوشنبه اختلاف خود با فرمانداران بر سر صلاحیت تصمیم‌گیری برای پایان قرنطینه را تقصیر رسانه‌های «اخبار جعلی» دانست و در توییتر نوشت: «برخی رسانه‌های اخبار جعلی به هدف ایجاد اختلاف و اغتشاش، نوشته‌اند که بازگشایی در ایالت‌ها با فرمانداران است و نه رئیس جمهوری و دولت فدرال آمریکا. باید کاملا درک شود که این موضوع اشتباه است.»

وی در ادامه توییت نوشته است: «دلایل خوب و زیادی داریم که تصمیم با رئیس جمهوری است. این را هم باید بگویم که من با دولتم داریم از نزدیک با فرمانداران همکاری می‌کنیم و این کار ادامه خواهد داشت.»

ترامپ در همین پیام توییتری وعده داده است که به زودی تصمیمی درباره قرنطینه از جانب او با هماهنگی فرمانداران ایالت‌ها گرفته می‌شود.

دستور دولت فدرال آمریکا برای فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران قرنطینه تا پایان ماه جاری میلادی اعلام شده است. دونالد ترامپ که نگران پشت سر گذاشتن بحران کروناست پیش از این با مشاوران خود در زمینه لغو دستور فاصله‌گذاری اجتماعی نیز گفتگو کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: قصد دارم تصمیم مهمی بگیرم، امیدم به خداست

معمای پیش روی ترامپ در سال انتخابات؛ نجات اقتصاد یا مقابله با کرونا؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد