Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش سازمان جهانی بهداشت به ترامپ: ویروس را سیاسی نکنید

واکنش سازمان جهانی بهداشت به ترامپ: ویروس را سیاسی نکنید
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از واکنش رسمی آقای گبریسیوس به سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در جهان حمایت کرده بود. همزمان برخی منابع خبری از پشتیبانی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از این سازمان خبر می‌دهند.

آگهی

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده سازمان جهانی بهداشت را به چین محوری متهم و به قطع کمک مالی تهدید کرده است، رئیس این نهاد از رهبران جهان خواست تا «اپیدمی را سیاسی نکنند.»

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه با دفاع از عملکرد این نهاد بین‌المللی وابسته به سازمان ملل متحد گفت: ما به همه کشورها نزدیکیم و بدون تبعیض کار می‌کنیم.» 

پس از تهدید دونالد ترامپ به قطع کمک مالی ایالات متحده به سازمان جهانی بهداشت، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور هم اعلام کرد واشنگتن درباره کمک به این نهاد در حال بازنگری است. 

روز چهارشنبه و پیش از واکنش رسمی آقای گبریسیوس به سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از عملکرد سازمان جهانی بهداشت در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در جهان حمایت کرده بود. همزمان برخی منابع خبری از پشتیبانی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از این سازمان خبر می‌دهند. 

توهین و تهدید نژادپرستانه علیه تدروس ادهانوم؛ تایوان خواستار عذرخواهی سازمان جهانی بهداشت شد

رئیس سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه همچنین با انتقاد از تهدیدها و توهین‌ها علیه خود و نهاد تحت امرش گفت: «نمی‌توانم حجم حملات  آزارها، یا اظهارات ناشایست، القاب بد و کاکا سیاه خواندن خود را بیان کنم. من به رنگ پوستم افتخار می‌کنم... حتی تهدید به مرگ شده ام.»

آقای ادهانوم که اتیوپیایی است با متهم کردن تایوان به‌عنوان منشاء این آزارها و تهدیدها افزود: «این حملات سه ماه پیش از تایوان شروع شد. می‌خواهم امروز بی پرده صحبت کنم. وزیر خارجه تایوان با وجودی که از این مساله اطلاع داشت، اقدامی برای جدا کردن خود از این روند نکرد و حتی در میانه همه این توهین‌ها انتقاد از من را شروع کرد.»

 وزیر خارجه تایوان روز پنجشنبه خواستار عذرخواهی تدروس ادهانوم برای ایراد اتهام به این کشور شد.

از آنجا که دولت چین تایوان را به‌عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد، این کشور امکان عضویت یا حتی عضویت ناظر در بسیاری از نهادهای وابسته به سازمان ملل، از جمله سازمان جهانی بهداشت را ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا از طرح قطعنامه شورای امنیت برای ترک مخاصمه در دوران کرونا جلوگیری کرد

واکنش‌های جهانی به تصمیم ترامپ برای تعلیق کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت

معمای پیش روی ترامپ در سال انتخابات؛ نجات اقتصاد یا مقابله با کرونا؟