مومنان فرانسوی در یک کلیسا مراسم عشای مخفیانه برگزار کردند

مومنان فرانسوی در یک کلیسا مراسم عشای مخفیانه برگزار کردند
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شامگاه شنبه همسایه‌های کلیسای سن-نیکلا-دو-شردونه در منطقه ۵ پاریس در تماس با پلیس اعلام کردند که از این کلیسا صدای موسیقی به گوش می‌رسد و از قرار معلوم برنامه دعا در آن برقرار است.

آگهی

در حالی که فرانسه از حدود یک ماه پیش و برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در قرنطینه عمومی به سر می‌برد شماری از مومنان کاتولیک، نیمه شب شنبه در یک کلیسا در پاریس مراسم عشای ربانی را به‌شکل مخفیانه برگزار کردند.

به گزارش رسانه‌های محلی شامگاه شنبه همسایه‌های کلیسای سن-نیکلا-دو-شردونه در منطقه ۵ پاریس در تماس با پلیس اعلام کردند که از این کلیسا صدای موسیقی به گوش می‌رسد و از قرار معلوم برنامه دعا در آن برقرار است.

ماموران پلیس با حضور در برابر کلیسا با درهای بسته مواجه شدند. دقایقی پس از نیمه شب در کلیسا باز و یک نفر از این عبادتگاه خارج می‌شود. او اعتراف می‌کند که حدود ۴۰ نفر مراسم عشای ربانی را در این کلیسا به شکل مخفیانه برگزار کرده‌اند.

پلیس با تماس با پدر روحانی کلیسای سن-نیکلا-دو-شردونه از او می‌خواهد تا فورا این مراسم غیرقانونی را تمام کند. وی به پرداخت ۱۳۵ یورو جریمه محکوم می‌شود اما مومنان حاضر در این مراسم، بدون جریمه نقدی به خانه‌های خود باز می‌گردند.

برخورد «آرام» پلیس با افراد حاضر در این مراسم غیرقانونی، اعتراض‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی فرانسه برانگیخته است. بسیاری از کاربران این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا ماموران پلیس و ژاندرمری در خیابان‌ها و جاده‌ها در برابر شهروندانی که برگه عبور همراه ندارند سخت‌گیری به خرج می‌دهند اما با مومنان یک کلیسای مشهور به محافظه‌کاری، برخوردی نرم دارند. بسیاری هم گفته اند که اگر مسلمانان در مسجد چنین کاری کرده بودند، واکنش پلیس احتمالا به این «نرمی» نبود.

سوفیا آرام، خبرنگار و مجری فرانسوی: نمی‌دانم امامی که این مراسم را برگزار کرده، کجایی است. اما باید منتظر باشد که به کشورش بازگردانده شود.

براساس یکی از آیین‌نامه‌های دولت فرانسه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، اگر کسی مقررات قرنطینه را نقض کند، به پرداخت ۱۳۵ یورو جریمه محکوم می‌شود. در صورت تعدد جرم، فرد خاطی به بازداشتگاه منتقل می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رضا منصوری، فیزیکدان ایرانی: کرونا به دینداری در ایران لطمه می‌زند

اعتراف با خودرو؛ راه حل کشیشان برای مؤمنان در ایام قرنطینه

اعتراض اشتباهی رهبر راست افراطی فرانسه به پخش اذان از بلندگوی یک مسجد