Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش تند سازمان جهانی بهداشت به طرح ایده‌های نژادپرستانه: هیچ واکسنی در آفریقا آزمایش نمی‌شود

واکنش تند سازمان جهانی بهداشت به طرح ایده‌های نژادپرستانه: هیچ واکسنی در آفریقا آزمایش نمی‌شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اظهارات جنجالی دو محقق در خصوص آزمایش واکسن‌های ایمنی در آفریقا برای مقابله با کرونا را «میراث ذهنیت استعماری» توصیف کرد.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت «اظهارات نژادپرستانه» برخی محققان که از آفریقا به عنوان میدان مناسبی برای آزمایش واکسن های ایمنی برای مقابله با کرونا نام برده بودند را به شدت محکوم کرد.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین موضع‌گیری نسبت به اظهارات جنجالی دو محقق در این خصوص ضمن محکوم کردن این دیدگاه،‌ چنین تفکری را «میراث ذهنیت استعماری» توصیف کرد.

طرح این ایده برای نخستین بار در جریان یک گفتگوی تلویزیونی در فرانسه جنجال به پا کرد. دو پزشکی که در این برنامه شرکت کرده بودند ایده آزمایش واکسن ب ث ژ و نیز واکسن سل برای تقویت تقوای ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا را مطرح و از انجام این آزمایش در آفریقا دفاع کرده بودند.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در ادامه یاد آور شد: «این گونه اظهارات نژادپرستانه هیچ کمکی به اوضاع نمی‌کند و مغایر با روح همبستگی میان انسان‌ها است. آفریقا هرگز قرار نیست به میدانی برای انجام آزمایش هیچ نوع واکسنی تبدیل شود.»

آقای آدهانوم که پیش از مدیر کلی سازمان جهانی بهداشت سمت وزیر امور خارجه اتیوپی را عهده دار بوده است در جریان یک کنفرانس خبری ویدیویی از ژونو در پاسخ به سوال یک خبرنگار نیجریه‌ای می گفت: «میراث ذهنیت استعماری باید به کلی از میان برداشته شود.»

در پی پخش تلویزیونی این اظهارات جنجال برانگیز سازمان غیر دولتی اس. او. اس راسیزم، نهادی غیردولتی در فرانسه که با مظاهر نژادپرستی مبارزه می‌کند نیز طرح این ایده را به شدت محکوم کرد.

تدروس آدهانوم در عین حال نامی از دو محقق فرانسوی که برای نخستین بار این ایده را مطرح کرده بودند به زنان نیاورد. این در حالیست که سخنان دکتر ژان پل میرا، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کوشن پاریس و کمیل لُشت، مدیر پژوهش‌های موسسه اینسرم (موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه) در دفاع از آزمایش برخی واکسن‌ها در آفریقا برای پی بردن به تاثیر تقویت ایمنی بدن از این راه جهت مقابله با ویروس کرونا به شدت در محافل علمی و نیز در میان کاربران شبکه‌های مجازی در فرانسه و کشورهای آفریقایی با انتقاد روبرو شد.

در بخشی از این برنامه، دکتر میرا درباره احتمال تاثیر واکسن سل برای تقویت قوای ایمنی بدن در برابر کرونا گفت: «شاید تحریک‌آمیز باشد، آیا نباید این مطالعات را در آفریقا انجام داد؟ جایی که نه ماسکی وجود دارد و نه درمانی. بخش احیاء (مراقبت‌های ویژه) هم در کار نیست. [چنین کاری] شبیه همان کاری است که پیش‌تر صدها پژوهش درباره بیماری ایدز کردند... سراغ تن‌فروشان رفتیم. می‌دانیم که آن‌ها [بدون دفاع] در معرض بیماری قرار دارند و به همین دلیل روی آن‌ها آزمایش می‌کنیم.»

مدیر پژوهش‌های موسسه اینسرم هم در پاسخ به این نظر گفت: «حق با شما است. ما هم برنامه‌هایی برای اینگونه مطالعات در آفریقا داریم. البته این پروژه، منافاتی با آزمایش‌های مشابه مثلا در اروپا یا استرالیا ندارد.»

این سخنان سبب شد تا دو پژوهشگر یاد شده تحت فشار انتقادها و مواضع نهادها و انجمن‌های علمی و حقوق بشری مجبور به عذرخواهی شوند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اظهارات تصریح کرد که آنچه در تلویزیون این کشور از زبان دو محقق دانشگاهی ایراد شده منعکس کننده مواضع دولت و مقامات فرانسوی نیست.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در انتهای سخنان خود ایراد چنین سخنانی از زبان محققان در قرن بیست و یکم را «شرم آور و هولناک» توصیف کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرستاران کنیایی برای تقویت روحیه زومبا می‌رقصند

مک‌دونالدِ چین بابت راه ندادن سیاهپوستان عذرخواهی کرد

الماس زرد صد قیراطی ۶ میلیون دلاری در سوئیس به حراج گذاشته می‌شود