Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنان فرانسوی خشونت خانگی را با رمز به داروخانه خبر می‌دهند

زنان فرانسوی خشونت خانگی را با رمز به داروخانه خبر می‌دهند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمار موارد خشونت خانگی در قرنطینه تنها در پاریس تا کنون ۳۶ درصد رشد داشته است.

آگهی

زنی در شهر نانسی در شرق فرانسه به نزدیک‌ترین داروخانه محل رفته و با گفتن رمزواژه «ماسک ۱۹» به متصدی داروخانه فهماند که قربانی خشونت خانگی به دست همسرش شده است.

متصدی داروخانه که این رمز را می‌شناخت، موضوع را به پلیس خبر داد و مأموران پس از دقایقی، با مراجعه به منزل آن زن، همسرش را بازداشت کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این زن اهل نانسی نخستین کسی بود که از این شیوه توصیه شده در فرانسه برای گزارش دادن خشونت خانگی به پلیس در دوران قرنطینه عمومی استفاده می‌کرد، اما این روش پیش از فرانسه در کشورهای دیگر از جمله اسپانیا نیز کاربرد یافته بود.

داروخانه از معدود جاهایی است که شهروندان در کشورهای قرنطینه شده اروپا اجازه دارند برای رفتن به آنجا از خانه خارج شوند.

با آغاز اجرای مقررات قرنطینه عمومی در بسیاری از کشورهای کرونا زده، برخی از شهروندان ناگهان خود را در معرض آزار و سوء استفاده شریک زندگی یا همخانه‌شان یافتند. موارد خشونت و آزار خانگی در دوران قرنطینه رو به فزونی گذاشته و قربانیان نیز غالبا از ترس قادر نبوده‌اند با خروج از خانه یا حتی تلفنی، این موارد را به پلیس گزارش کنند.

راه حلی که اسپانیایی‌ها و به تبع آنها فرانسوی‌ها برای این مشکل در نظر گرفته‌اند مراجعه به داروخانه بوده است. مارلن شیاپا، وزیر برابری‌های جنسیتی و مبارزه با تبعیض در فرانسه گفته است به افراد قربانی خشونت خانگی پیشنهاد شده که در صورت امکان، موضوع را عینا با مسئول یا متصدی داروخانه مطرح کنند و اگر نتوانستند در مغازه صحبت کنند، فقط بگویند «ماسک ۱۹»؛ این واژه رمزی است که داروخانه‌چی آن را می‌شناسد.

پلیس و نهادهای مدافع حقوق مدنی در فرانسه پیش از آغاز قرنطینه نسبت به بالا رفتن آمار خشونت خانگی در دوران قرنطینه هشدار داده و گفته بودند افراد قربانی این گونه خشونت به دلیل ممنوعیت خروج با مشکل مضاعفی روبرو می‌شوند.

به گفته کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه آمار موارد خشونت خانگی در قرنطینه تنها در پاریس تا کنون ۳۶ درصد رشد داشته است. دولت فرانسه اعلام کرده که برای نگهداری از افراد قربانی این گونه خشونت‌ها، باید هزینه‌ای در حدود ۲۰ هزار شب اقامت در هتل در سراسر کشور بپردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان عملیات نیروهای ویژه فرانسه؛ فرد مسلحی که به روی پلیس آتش گشوده بود زخمی و دستگیر شد

اثرات قرنطینه بر سلامت ما چیست و راه‌های محدود کردن آن کدام است؟

دبیر کل سازمان ملل خواستار حمایت از زنان در دوران قرنطینه شد