ترامپ: اگر به نیروهای ما در عراق آسیبی برسد، تهران بهای بسیار سنگینی می‌پردازد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ: اگر به نیروهای ما در عراق آسیبی برسد، تهران بهای بسیار سنگینی می‌پردازد
کپی رایت  AP

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد ایران یا گروه‌های نیابتی تهران در حال برنامه‌ریزی برای حمله به مواضع آمریکا در عراق هستند. دونالد ترامپ در یک پیام تویتری آشکارا نوشت اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران هزینه بسیار سنگینی خواهد پرداخت.

وی در توئیت خود نوشت: «طبق اطلاعات و اعتقاد ما، ایران یا گروه‌های نیابتی‌اش در حال تدارک حمله‌ای غافلگیرانه علیه نیروهای آمریکا و/ یا منافع ما در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران هزینه بسیار سنگینی می‌پردازد.»

اواخر هفته گذشته روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی گفته بود که وزارت دفاع آمریکا از نیروهای خود در عراق خواسته برای عملیات علیه نیروهای کتائب حزب الله و حشدالشعبی که مورد حمایت ایران هستند، آماده شوند. با این حال طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، فرماندهان نظامی آمریکا هشدار داده‌اند ممکن است این موضوع منجر به جنگ با ایران شود.

از سوی دیگر روز دوشنبه گذشته اعلام شد که آمریکا برای حفاظت از نیروهای خود در عراق سامانه دفاع موشکی پاتریوت مستقر می‌کند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که تا کنون دو سامانه به اربیل عراق منتقل شده‌اند و تعدادی نیز اطراف پایگاه عین الاسد نصب می‌شوند.

تصمیم استقرار سامانه پاتریوت در ماه ژانویه و پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق گرفته شده است.

در دور جدید تنش‌ها در منطقه، شب گذشته نیز تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که دفاع موشکی این کشور «تعدادی موشک» را که از اسرائیل به سمت حمص شلیک شده بود، منهدم کرده است. از سوی دیگر سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر سوریه ضمن تایید حمله اسرائیل، اهداف موشک‌ها را فرودگاه الشریعات اعلام کرد. به گفته این سازمان نیروهای ایرانی در این فرودگاه حضور دارند.