ماکرون: فرانسه پشتیبان ایتالیاست، اروپا نباید «خودخواه» باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماکرون: فرانسه پشتیبان ایتالیاست، اروپا نباید «خودخواه» باشد
کپی رایت  AP

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می گوید که پاریس در بحران شیوع ویروس کرونا در کنار ایتالیاست و ایتالیا باید هنگام صحبت درباره کمک چین و روسیه برای مبارزه با ویروس کرونا، محتاط باشد.

رئیس جمهوری فرانسه که با روزنامه‌های ایتالیایی «ریپابلیکا، کوریه دلا سارا و استامپا» گفتگو کرده همچنین خواستار بودجه قوی تر برای همبستگی در اروپا شده است.

ماکرون به روزنامه‌های فرانسوی گفته است: « درباره کمک‌های چین و روسیه زیاد صحبت می شود اما چرا نمی گوییم که فرانسه و آلمان ۲ میلیون ماسک دهها هزار لباس بهداشتی برای کارکنان بیمارستانی به ایتالیا فرستاده است؟»

ماکرون همچنین با اشاره به اینکه این کمک‌ها به ایتالیا کافی نیست گفته است:‌ «این آغاز کمک‌هاست و ما نباید بر اساس آنچه شرکا و رقبای بین‌المللی ما می گویند، خودمان را مسموم کنیم.»

با افزایش تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا این کشور در رتبه اول کشورهایی قرار گرفته که از این ویروس آسیب دیده‌اند. ایتالیا در هفته‌های گذشته به شدت از فرانسه و آلمان انتقاد کرده است که از ارائه ماسک و سایر تجهیزات برای کمک به ایتالیا در مواجه با بیماری کووید-۱۹ خودداری کرده اند.

ایتالیا در این وضعیت از چین درخواست کمک کرد و چین نیز در پاسخ یک هواپیمای پر از ماسک و تجهیزات پزشکی را به ایتالیا ارسال کرد که تاثیر قدرتمندی بر افکار عمومی ایتالیایی ها داشت.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین به سه روزنامه ایتالیایی گفته است که: «اروپا باید احساس غرور و قدرت کند زیرا اروپا واقعا اینگونه است اما اروپا همچنین باید فراتر برود و به همین دلیل من از بودجه همبستگی برای مدیریت بحران و پیامدهای آن دفاع می کنم.»

ماکرون هشدار داده است که اگر ما در مقابله با این بحران همبستگی از خودمان نشان ندهیم، ایتالیا، اسپانیا و دیگران می توانند به شرکای اروپایی خود بگویند: « شما کجا بودید وقتی ما در خط مقدم این بحران می جنگیدیم؟ من این اروپای خودخواه و متفرق را نمی خواهم.»

بحران شیوع ویروس کرونا در اروپا و بویژه در ایتالیا باعث افزایش انتقادها از اتحادیه اروپا در مدیریت این بحران شده است و صداهایی در ایتالیا شنیده می شود که می گوید اگر اتحادیه اروپا نمی تواند در این بحران به ما کمک کند بنابراین ماندن در این اتحادیه دیگر معنایی برای ایتالیا ندارد.