دو‌ بیمارستان پاریس با اپلیکیشن مبتلایان به کووید-۱۹ را تحت‌ نظر دارند

دو‌ بیمارستان پاریس با اپلیکیشن مبتلایان به کووید-۱۹ را تحت‌ نظر دارند
Copyright AP-HP
Copyright AP-HP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار مبتلایان به ویروس کرونا آنچنان با سرعت در فرانسه بالا می‌رود که معلوم نیست تدابیر دولت برای جلوگیری از تکرار وضعیت ایتالیا به نتیجه بیانجامد.

آگهی

دو بیمارستان در پاریس با استفاده از یک اپلیکیشن موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا، یا بیمارانی که وضعیت وخیم ندارند را تحت مراقبت پزشکی قرار می‌دهند.

اپلیکیشن کوویدوم (Covidom) از روز نهم ماه مارس، یعنی یک هفته پیش از اعلام قرنطینه عمومی در فرانسه در دسترس مراجعان دو بیمارستان بیشا (Bichat) و پیتیه سَلپی‌یتر (Pitié-Salpétrière) در پاریس قرار گرفت. این اپ در مدت زمان بسیار کوتاهی با مشارکت بیمارستان‌های دولتی پاریس و یک شرکت لیونی متخصص در نظارت از راه دور ساخته شد.

هدف از راه اندازی این اپ کاهش مراجعه بیماران، یا موارد مشکوک به ابتلای به ویروس کرونا عنوان شده است. با این حال و با توجه به کمبود کادر درمانی در بیمارستان‌های فرانسه، معلوم نیست این اپلیکیشن، دست‌کم در کوتاه‌ مدت، تا چه حد می‌تواند از بار نهادهای درمانی این کشور بکاهد.

نهاد حمایت دولتی-بیمارستان‌های دولتی استان ایل دو فرانس (به مرکزیت پاریس) می‌گوید تاکنون ۱۰ هزار بیمار با استفاده از این اپلیکیشین تحت نظارت پزشکی قرار گرفته اند.

کویدوم چطور کار می‌کند؟

اپ کویدوم که از طریق گوگل‌پلی و آی‌او‌اس (اپل) استور قابل دانلود است، پرسش‌‌نامه‌های مرتبط با وضعیت سلامت مبتلایان یا افراد مشکوک را یک یا چند مرتبه در روز برای کاربران ارسال می‌کند. پاسخ‌های کاربران به این پرسش‌ها در یک مرکز نظارت مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت وجود وضعیت وخیم، برای کاربر اخطار ارسال و از او خواسته می‌شود تا فورا با مرکز فوریت‌های پزشکی (۱۵) تماس بگیرد.

استفاده محدود از این اپ، در حالی صورت می‌گیرد که با وجود تعطیلی بسیاری از مطب‌های جراحی یا تعلیق عمل‌های غیر ضروری در بیمارستان‌ها، پزشکان عمومی هم بسیاری از مراجعان را از راه دور معاینه می‌کنند. با وجود اینکه ویزیت پزشکی آنلاین از حدود یکی دو سال پیش در فرانسه به راه افتاده بود، اما این شیوه معاینه، هیچگاه تا این اندازه ضروری به نظر نمی‌رسید.

تا زمان تنظیم این گزارش در ساعت ۸ شب به وقت اروپای مرکزی، نزدیک به ۳۳ هزار نفر در فرانسه به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۹۹۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌ وزیر فرانسه: خطر کرونا در کشور بسیار بالا و بحران طولانی است

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد