Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خانواده رابرت لوینسون می‌گوید او در ایران جان خود را از دست داده است

خانواده رابرت لوینسون می‌گوید او در ایران جان خود را از دست داده است
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نمی‌دانیم او کی و چگونه مرده است اما مطمئنا قبل از شیوع بیماری کووید-۱۹ بوده است.»

آگهی

خانواده رابرت (باب) لوینسون، شهروند آمریکایی که ۱۳ سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد، می‌گوید که وی احتمالا در ایران جان باخته است.

اعضای خانواده آقای لوینسون چهارشنبه ۲۵ مارس با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اخیرا اطلاعاتی از مقام‌های ایالات متحده دریافت کرده اند که نشانگر مرگ وی در زندان ایران است. در این بیانیه آمده است که اطلاعی از زمان و چگونگی مرگ وی بی‌اطلاع هستند اما این واقعه قبل از شیوع بیماری کووید-۱۹ بوده است.

رابرت لوینسون مارس سال ۲۰۰۷ میلادی در جزیره کیش مفقود شد. در ابتدا مقامات آمریکایی او را شهروندی معرفی کردند که برای یک شرکت خصوصی کار می‌کرد. اما در سال ۲۰۱۳ نتیجه تحقیقات خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس حکایت از این داشت که رابرت لوینسون در حال انجام ماموریتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده است. مقام‌های آمریکا این داده‌های این گزارش را تکذیب نکردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در ماه دسامبر سال گذشته از ایران خواسته بود رابرت ای لوینسون، را به کشورش بازگرداند و گفته بود که چنین کاری «گام بسیار مثبتی خواهد بود.»

این درخواست پس از آن مطرح شد که گروه مبارزه با ناپدید شدگی قهری سازمان ملل متحد اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این نهاد تایید کرده است که رابرت لوینسون، مامور سابق اداره پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا در دادستانی عمومی و انقلاب تهران پرونده باز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تائید این خبر گفته بود: «وقتی از ایران خواسته شد که در مورد تعیین وضعیت وی کمک کند ایران به عنوان یک مساله‌ی انسانی پرونده‌ای را برای وی به عنوان یک پرونده مفقودی باز کرد و همان‌طور که اشاره کردم او دارای پرونده کیفری و قضایی در ایران نیست و اگر پرونده‌ای برای وی تشکیل شده پرونده مربوط به مفقود شدن ایشان است.»

مقام‌های سیاسی و قضایی ایران هرگونه اطلاع از وضعیت این شهروند آمریکایی را به کلی انکار می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شانزدهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون؛ بیانیه اف‌بی‌آی و وزارت خارجه آمریکا خطاب به ایران

دولت ترامپ رسما ایران را مسئول آدم‌ربایی و ناپدیدشدن مامور پیشین اف‌بی‌آی دانست

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی گرفتار در ایران شد