محکومیت یک مرد چینی-آمریکایی به ۴ سال زندان به اتهام جاسوسی برای چین

محکومیت یک مرد چینی-آمریکایی به ۴ سال زندان به اتهام جاسوسی برای چین
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادوارد پنگ شویهوآ که شهروندی آمریکا را کسب کرده است در ماه سپتامبر به دلیل انتقال کارت‌های حافظه با داده های دزیده شده به چین، در کالیفرنیا دستگیر شد.

آگهی

یک متصدی تورهای گردشگری در سان‌فرانسیسکو آمریکا که طبق گفته مقام‌های قضایی ایالات متحده «اطلاعات حساس را به چین انتقال می‌داده است» روز سه‌شنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) به جرم جاسوسی به چهار سال زندان محکوم شد.

ادوارد پنگ شویهوآ که شهروندی آمریکا را نیز دارد، در ماه سپتامبر گذشته به دلیل برنامه‌ریزی برای انتقال پول به جاسوسان دو جانبه و همچنین انتقال کارت‌های حافظه اس.دی با داده های دزیده شده به مقامات امنیتی چینی، در کالیفرنیا دستگیر شده بود.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که او از جانب دستگاه اطلاعاتی چین به این کار اقدام کرده است.

دادگاه فدرال در اوکلند کالیفرنیا او را به دلیل اقدام غیرقانونی به‌عنوان نماینده غیر مجاز یک دولت خارجی گناهکار شناخت و وی را به چهار سال زندان و ۳۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.

ادوارد پنگ ۵۶ ساله از سال ۲۰۱۵ تحت نظر بود. کارآگاهان وقتی به ادوارد پینگ شک جدی کردند که او یک کارت حافظه را که اطلاعات سری آمریکا در آن بود و یک مامور دو جانبه در کتابی جا سازی کرده بود، از هتلی در کالیفرنیا برداشت.

ماهها بعد، ماموران اطلاعاتی آمریکا او را در حال برداشتن کتاب دیگری از همان هتل دیدند که یک کارت حاففظه در آن جاسازی شده بود. او سپس به پکن پرواز کرد و به گفته ماموران اطلاعاتی آمریکا با ماموران وزارت امنیت چین تماس گرفت و کارت حافظه را به آنها تحویل داد.

پلیس فدرال آمریکا در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ در چندین نوبت ادوارد پنگ را دنبال کرد و به این نتیجه رسید که وی اطلاعات به چین منتقل می‌کند یا پول به جاسوسان دوجانبه می‌رساند.

ادوارد پنگ نخستین بار در سال ۲۰۰۱ با ویزای کار وارد آمریکا شد، او در سال ۲۰۰۶ ازدواج کرد و در سال ۲۰۰۶ اقامت دائم آمریکا را کسب کرد و شش سال بعد شهروند آمریکا شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشکر رئیس ام‌آی۶ بریتانیا از خبرگزاری دولتی چین برای انتشار یک ویدئوی جاسوسی

«ویروس چینی»؛ افزایش نگرانی‌ها از تاثیر سخنان ترامپ بر رشد نژادپرستی

افشاگری روزنامه لوموند درباره استقرار یک شبکه جاسوسی روسیه در خاک فرانسه